A civilek felé is nyitnak a műemlékvédők
2009. május 12. 10:49 Kovács Olivér
Tisztújítást tartott az ICOMOS nemzetközi műemlékvédő szervezet magyar nemzeti bizottsága. A szakmai testület elnöke ismét Nagy Gergely lett, a főtitkári székbe Fejérdy Tamás, a nemzetközi ICOMOS volt európai alelnöke került.
Korábban
Az új főtitkár tolmácsolta a szakmai civil szervezetnek a Közgyűlés során is markánsan megjelenő álláspontját, amely szerint növelni kell a nemzeti bizottság súlyát a nemzetközi életben és itthon pedig nyitni kell a társadalom szélesebb rétegei felé is. Fejérdy Tamás hangsúlyozta: a Nemzeti Bizottságon belül - mind az új vezetést, mind a tagság egészét illetően - egyetértés van abban, hogy fokozni kell az itthoni szervezetben a szakbizottságok munkáját, s így ezzel is megalapozni a jelenlétet a nemzetközi ICOMOS hasonló célú bizottságaiban.
Az ICOMOS-t – a műemlékvédelem hivatásos művelőinek többségéhez hasonlóan - gyakorta éri az a vád, hogy ortodox szerepet játszik a műemlékvédelemben és nézeteinek egy részét – úgymond – meghaladta az idő. Általában az úgynevezett Velencei Charta céljaihoz való ragaszkodást szokás emlegetni, abból is kiemelve a „rekonstrukció tilalmát”: nevezetesen hogy a már elpusztult műemléki részleteket nem szabad eredeti formájukban visszaépíteni.
Fejérdy Tamás szerint azonban a Charta szövegének felszínes értelmezésénél jelentősen bonyolultabb a helyzet, hiszen az továbbra is fennáll, hogy a műemléki rekonstrukciónál el kell kerülni a hamisítást (vagyis, hogy ne lehessen észrevenni a különbséget az eredeti és az „utángyártott” között), azonban a bemutatás élményszerűségére mindenképpen törekedni kell. „Valószínűleg nincs két ugyanolyan eset, műemléki rekonstrukció, vagyis mindenkor egyedileg kell mérlegelni” – véli az új főtitkár. Az ICOMOS, miközben ragaszkodik a már elért eredményekhez, korántsem kezeli mereven a műemlék-restaurálásokkal kapcsolatos kérdéseket: elméleti és gyakorlati munkájában mindig újabb válaszokat keres az új kihívásokra.
Az ICOMOS magyar nemzeti bizottsága a nemzetközi szakmai súly növelése mellett nyitni szeretne a társadalom, az örökségünk megvédése iránt fogékony emberek felé is. „Szeretnénk jobban megismertetni a nézeteinket, a szakmai munkánkat a társadalommal, partnerként és nem okítóként (még kevésbé kioktatóként) megjelenni a közéletben” – mondta Fejérdy Tamás. A főtitkár szerint egyenrangú felek eszmecseréi keretében lehet hozzásegíteni az embereket ahhoz, hogy magukénak tudják és érezzék, miért fontos az épített örökség megőrzése.
Az ICOMOS MNB megújult vezetése Nagy Gergely elnökletével ezután fogja kidolgoznia következő három évre szóló szakmai programot, amelyben várhatóan helyet kap az a korábbi törekvés is, amely szerint konkrét esetekben is megpróbálnak tanáccsal szolgálni a hozzájuk fordulóknak.
További részletek a műemlékem.hu cikkében
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap