Nemzeti ünnep a világ végén
2009. március 15. 09:43 Nagy József
A mai Lettoszág területén található Jelgavában őszinte áhítattal ünnepelték 1848 centenáriumát. Az akkor még Szovjetunióhoz tartozó városka mellett raboskodott négy éven át egy honvéd altiszt társaival, aki túlélve a megpróbáltatásokat, emlékeit Elindultam Kolozsvárról, megérkeztem Clujra címmel vetette papírra.
Korábban
Fülöp Sándor 1920-ban született Kolozsváron, 22 évesen már a fronton volt. A második világháborúban a Kárpátokban vívott harcokban, 1944 szeptemberében a besztercei 33. hegyivadász-zászlóalj hadapródőrmestereként esett orosz fogságba. Sorsa hamarosan összefonódott sok ezer magyar és német hadifogolyéval, akik a fizikai megpróbáltatások által megtörve, de lelkileg annál erősebbé válva évekig „építették” a Szovjetuniót.
Fülöp több láger után a leghosszabb ideig a lettországi Jelgava város melletti táborban töltötte a fogság éveit. 1948. június 24-én érkezett haza Kolozsvárra, ahol a főtéren álló király lovas szobra előtt tizenegy fogoly társával mondott hálaadó ökumenikus miatyánkot az éjszaka közepén, korábbi fogadalmuknak eleget téve, majd ki-ki a maga otthona fele vette útját. Visszaemlékezésében különös módon elevenedik meg március 15-e ünnepe: a táborban - ahol a tisztek jobb elbánásban részesültek -, a négy év alatt sajátos kulturális életet alakítottak ki. Mindez egész más ünneplést eredményezett, mint amit ekkor Budapesten, a propagandisták vezényletével bonyolítottak le.
„Nyúlnak és melegednek a nappalok. Zöldülnek már a konyhakert kis parcellái. A pesszimisták vetemények termesztésével foglalkoznak, amelyek eredménye csak a nyár végén várható. Az optimisták viszont tétlenül napoznak, hogy szépen lebarnulva érkezzenek haza, mert suttogó hír kél szárnyra közeli hazaszállításunkról.
1948. március 15. Lassan beáll a tavasz. Március 15 centenáriumának megünneplése nagy élmény. Körzetünk, az egész északi tábor piros-fehér-zöld zászlódíszben virrad. Délután a díszteremben választékos műsor, ünnepi megemlékezés magyar, részemről annak kivonatos orosz, Lőrinczi Ferenc részéről pedig német nyelvű ismertetése, teljes létszámú magyar, nagyszámú német, meg osztrák hadifogoly, valamint a tábor meghívott szovjet tisztjeinek hallgatóságával telt nézőtér előtti színpadon. Énekkarunk zenekari kisérettel a Himnuszt (itt még a szovjet vendégek is felállnak), a Rákóczi-indulót, majd a továbbiakban a szabadságharc korabeli indulóit és egyéb dalait adja elő. Közben szavalatok, magyar táncok, népdalok, kórusművek, hegedű és zongoraszólók szerepelnek az ünnepélyen.
Nemzeti ünnepünk megülésének függelékeként három napos kiállítást is rendezünk barakkunk kis előadó termében. A közszemlére kirakott nagyszámú, gazdag témakörű, művészi értékű, vagy legalábbis ízléses fafaragványok (szobrok, féldomborművű plakettek, dobozok, kazetták, sakkfigurák), olajfestmények, akvarellek, grafikai és egyéb mű-, illetve dísztárgyak, gyapjúfonalból kötött különböző ruházati cikkek, kézimunkák stb. mutatják be a magyar hadifoglyok alkotókészségét és öregbítik a magyarok jó hírnevét. Kiállításunkat Rigából jött látogatók is megtekintették és a helyi sajtó pedig cikket írt róla.
Ezek után a kultúregyletünk a közeli Dobele városka szélén levő eldugott német hadifogolytáborba rándul ki vendégszereplésre. Feledhetetlen műsoros estet rendezünk és fényes vendéglátásban részesülünk egy kiadós, ízletes vacsora föltálalásával. Egyetlen szovjet kísérőnk a jóindulatú Golubjev kapitány volt, táborparancsnokunk helyettese. Csak elismeréssel emlékezhetek vissza a helyi szovjet vezetőségnek arra a gesztusára, hogy megértőn mindenben segítségünkre volt és lehetővé tette tehetségeink érvényesülését, ami nélkül nagyon sivár lett volna hadifogoly életünk.”
A hasonló helyzetben fontossá váló kulturális értékekről Fülöp Sándor egy 2008 decemberében készített interjúban is beszámolt. A férfi előszeretettel idézte fel élményeit, mintha tegnap történtek volna, hiszen "a hadifogoly élményei tele vannak vidám történetekkel, és ezekből is az látszik, hogy mennyire könnyűvé válhatott a fogság egy valódi ünneppel".
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
13. Rendi törekvések Magyarországon, a magyar rendek és a Habsburg udvar konfliktusai a 17–18. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A legenda szerint a tokaji aszút is a szegény fiatalokat gyámolító Lorántffy Zsuzsanna találta fel
- A hadiadó-emelés kompenzálásaként hozhatta létre a Szent István-rendet Mária Terézia
- Rákóczi nem kért a békefeltételekből, beleegyezése nélkül tették le a kurucok a fegyvert
- Birtokaik és családjuk jövője is odavesztett a Wesselényi-összeesküvés halálra ítéltjeinek
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna
- A lakosság elkeseredettségére alapozta felkelését Bocskai István
- Vitáik miatt nyílt háborúba kezdett öccsével Rudolf király
- Bocskai István Habsburg-ellenes felkelése olyan sikeres lett, hogy hajdúi már Bécset fenyegették
- Valóban vadászbaleset áldozata lett Zrínyi Miklós?
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.