Náci kém változtathatta volna meg a történelmet
2009. március 4. 10:28 Times Online
Az 1942 novemberében végrehajtott észak-afrikai partraszállást egy, a németeknek dolgozó portugál ügynök sodorhatta volna veszélybe - derül ki a brit hírszerzés (MI5) titkosítás alól nemrég feloldott irataiból.
Korábban
Az angol Nemzeti Levéltárban a brit hírszerzés (MI5) korábban titkosított aktáinak feloldásából egy különös történet rajzolódott ki: eszerint egy portugál rádióst a nyílt tengeren kellett eltávolítani a hajójáról, hogy ne árulhassa el egy hatalmas, Észak-Afrikába tartó konvoj pozícióit. A konvoj több hajóból is állt: ezek egyike volt a USS Augusta amerikai könnyűcirkáló, amelyen Patton tábornok, a szövetséges észak-afrikai partraszállás, a Fáklya hadművelet vezetője utazott.
Az akció védelme létfontosságú volt, ezért a szövetségesek a német hírszerzést hamis információk tömkelegével árasztották el: kettős ügynökeik például azt jelezték a németeknek, hogy a szövetségesek Franciaország északi része, és Norvégia felől támadnak majd. Az iratok szerint azonban mindez egy másodperc alatt hiábavalónak bizonyulhatott volna.
Gastao de Freitas Ferrazt, aki az Atlanti-óceánon kis hajójából küldte az üzeneteket, a német hírszerzés fizette, hogy kódolt üzenetekben tájékoztassa a konvojok helyzetéről a német tengeralattjárók parancsnokait. Azt azonban a németek sem tudták, hogy a férfi üzeneteinek egy része hozzájuk nem ért el, de a Bletchley Parkban dolgozó kódfejtőknek azokat sikerült dekódolniuk. 1942. augusztus 9-én az MI5 kapott egy szigorúan titkos levelet, amely egy "bizonyos portugál rádiós semlegességtől mentes viselkedéséről" számolt be.
A levél szerint a portugál flotta részeként hajózó, addigra leszerelt Gil Eannes hadihajó 1942. június 28-án hajózott Lisszabonból észak felé, és a britek ekkor átkutatták a fedélzetet. Semmi gyanúsat nem találtak, és sem Ferrazt, sem a másik rádióst nem tudták semmivel sem gyanúsítani. Őket lecsukni sem lehetett, mert az ellenük szóló bizonyítékok szigorúan titkosak voltak, hiszen azokat a németek által feltörhetetlennek hitt Enigmákkal kódolták.
Sir David Petrie, az MI5 vezetője ekkor már a hajó feltartóztatására és a férfi elfogására sarkallta a külügyet. A minisztérium ekkor belátta az északi afrikai partraszállás veszélyeztetettségét, és a férfi elfogására szólította fel a flottát. Az akciót a HMS Duke of York hadihajó hajtotta végre, akik Ferrazt letartóztatták, és Gibraltárba vitték. Onnan az MI5 nyugat-londoni 20-as tábor nevű kihallgató központjába került, ahol aztán mindent bevallott.
Abban a történészek is biztosak, hogy ha Ferraz adása elérte volna a németeket, akkor a háború akár tovább is tarthatott volna, hiszen az észak-afrikai partraszállás kudarca után tovább tartott volna bármilyen európai hadművelet megtervezése.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap