Reneszánsz géniusz Budapesten
2009. február 6. 12:04
Reneszánsz találmányok alig egy karnyújtásnyira
Az egy évtizeden át tervezett, majd kialakított kiállításon a zseni feljegyzései alapján megépített gépek, találmányok; aprólékos anatómiai vázlatai; tanulmányai az Anghiari csata festményhez; világhírű műveinek reprodukciói; az Utolsó vacsora, a Vitruvianus és a Sforza három-dimenziós, interaktív bemutatója egyaránt láthatók; melyek alapján soha nem látott perspektívákból ismerhetők meg a híres művek és azok keletkezésének háttere.
Fotó: origo/Gebauer Hanga
A látnivalókat tematikailag rendezték: fizikai és mechanikai elvűek, polgári-, katonai gépek, vízi-, légi szerkezetek, valamint zenei eszközök. A zseninek köszönhető a siklórepülő, az ejtőernyő, a helikopter, a bicikli, a tank, a tengeralattjáró, a golyós csapágy valamint a fogaskerék tervei, sok más, a korát messze meghaladó találmány mellett. A kiállítás interaktív, a kiállított tárgyak többsége megérinthető, sőt kipróbálható; a pontosabb megértést pedig 2- és 3Ds animációk, filmek is segítik.
Az utazó tárlatot Modesto Veccia, az Anthropos Association elnöke és az Il Genio di Leonardo da Vinci római múzeum alapítója és kurátora vezetésével alkották meg. Néhány kiváló olasz kézműves segítségével tanulmányozták és értelmezték a mester feljegyzéseit és megalkották találmányait. A kiállításra a 120 találmány közül 65 gépet építettek meg, többségüket teljes életnagyságban, ahogy Leonardo megtervezte, a 15. századi olasz technikát követve és az akkoriban elterjedt anyagokat - fát, pamutot, bronzot, vasat, vásznat és húrokat - felhasználva.
Fotó: origo/Gebauer Hanga
Az eredetileg 24 ezer oldalasra becsült da Vinci feljegyzésekből sajnálatos módon mára csak 6000 oldal maradt fenn. A jegyzetekből kiderül, hogyan gondolkodott a művész, megtalálhatóak rajzai és írásai a geometria, állat- és növényvilág, matematika, fizika, filozófia és mérnöki tervezés témakörében. Hihetetlen részletességű anatómiai vázlatai, innovatív épület- és mechanikai tervei még a mai kor emberének is megdöbbentőek. A jegyzetek megfejtése azonban önmagában sem volt könnyű feladat, egyfelől mert egy speciális, Leonardo által kitalált gyorsírással készültek; másrészről a művész tükörírást alkalmazott a jegyzetek alkotásakor. Mindemellett számtalan órát töltöttek el a régi firenzei dialektus fordításával is.
A tárlat részeként Pascal Cotte – korábban nálunk is bemutatott - Mona Lisa-elemzése is megismerhető. A francia mérnök egész életét a festmény tanulmányozására és megóvására tette fel: megalkotott egy 240 megapixel felbontású multispektrális kamerát, ami egyedi infravörös technikát alkalmazva olyan megvilágítást és szkennelést tesz lehetővé, amely ártalmatlan a festményre ám virtuálisan képes "lehámozni" az évszázadok alatt a képre rakodott rétegeket.
Fotó: origo/Gebauer Hanga
Ezzel a kamerával Cotte megmutatta, hogy miként nézett ki a Mona Lisa eredetileg, a restaurálások és egyéb állagmegóvási próbálkozások, utólagos festések alatt - beazonosítva az egyedi színezést, amelyet Leonardo használt. A férfi 25, fantasztikus felfedezését a látogatók is szemügyre vehetik, mint ahogy a legnagyobb, egy 4 x 3 méteres, tökéletes felbontású Mona Lisa képet is, amelyen minden apró részlet jól megfigyelhető. A méretarány lenyűgöző, hiszen az eredeti aprócska kép másolata mellett egy hatalmas vásznon ámulhatunk el a Gioconda lágy arcvonásain.
A Da Vinci - A Géniusz kiállítás február 7-től júliusig, minden nap 10 és 20 óra között a VAM Design Centerben (Budapest VI., Király u. 26.) tekinthető meg. További részletek, és a jegyvásárlással kapcsolatos információk a rendezvény oldalán találhatók.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap