Két támadásba halt bele a jégember
2009. január 30. 10:20 MTI
Ötzi, a jégbe fagyott rézkori ember két támadást is elszenvedett nem sokkal halála előtt: az egyiket néhány nappal korábban, erről a jobb kezén lévő mély vágás tanúskodik, a másikat pedig élete utolsó óráiban, amikor egy nyíllal sebesítették meg, majd egy tompa tárggyal leütötték - állítják a müncheni Ludvig-Maximilians Egyetem (LMU) kutatói.
"Nemrég fedeztük fel a mély vágást Ötzi jobb kezén, aki néhány nappal túlélte ezt a sebesülést" - hangsúlyozta a vizsgálatot irányító Andreas Nerlich professzor. A nyíl okozta sérülést viszont már nem. A kutatók nyílhegyet fedeztek fel Ötzi bal hónaljában, maga a nyílvessző hiányzott, ám a jégmúmia hátán felfedezték a bemeneti nyílást. Az bizonyosnak látszott, hogy a férfi belső vérzés miatt hunyt el, mivel a nyílvessző fontos ütőeret roncsolt szét. Amit nem tudtak a kutatók, az az, hogy mikor keletkeztek a sérülések, s hogy milyen sorrendben követték egymást.
A müncheni egyetem tudósai a bolzanói kórbonctani intézet kutatóival közösen a szövettani diagnosztika legkorszerűbb eszközeivel, úgynevezett immunhisztokémiai módszerek révén kaptak választ kérdéseikre. Az új adatok szerint Ötzi nagyon kevéssel, legfeljebb néhány órával élte túl a nyílvessző okozta sérülést. A hátán, néhány centiméterrel a bemeneti nyílás alatt a kutatók egy kis bőrelszíneződést fedeztek fel, ami egy tompa tárggyal okozott sérülést valószínűsít.
Ötzi gerincoszlopa mentén egyébként több bőrelszíneződést is felfedeztek, amelyek semmilyen kapcsolatban sincsenek a vérzéssel. Feltehetően ezek a férfi halála után keletkeztek. "Néhány nap leforgása alatt Ötzi két sebesülést szerzett, ami két különböző támadást valószínűsít" - összegezte a vizsgálatok eredményeit Andreas Nerlich professzor.
Ötzi maradványára 1991. szeptember 19-én bukkant Helmut Simon német amatőr hegymászó az Alpokban. A lelet tudományos szenzációnak bizonyult, hiszen kora körülbelül 5300 év. Mivel az Ötz-völgyben találták meg, Ötzinek nevezték el a "jégembert". Felszerelése sokat elárul a korabeli életről. Rézszekercéje például arról tanúskodik, hogy abban az időben a fémmegművelés sokkal fejlettebb volt, mint a tudósok eddig hitték. Az egykori vadász holtteste is értékes adatokkal szolgál a kutatóknak Ötzi étrendjéről, egészségi állapotáról, s nem utolsósorban meggyilkolásról.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

2. világháború
- Hitler legközelebbi bizalmasa árulta el titkait a szövetségeseknek
- Emberséget hozott a haláltáborba a „szeretet mártírja”
- Az elfeledett hadifogoly, akiről már a családja is lemondott: Toma András hazatérése
- Atomcsapás a világbéke hamis illúziójáért – Hirosima megsemmisülése
- A roma holokauszt áldozataira emlékezünk
- Saját erejükből akarták kivívni a szabadságot, de a világ cserben hagyta 1944-ben a lengyeleket
- Bár első szent királyunk édesanyja volt, máig számtalan rejtély övezi Sarolt fejedelemasszonyt 16:20
- Apja ellenállását legyőzve talált utat a matematikához a sokoldalú természettudós, Blaise Pascal 14:40
- Apponyi Geraldine és Zogu király különleges esküvője 13:25
- Pénzfeldobás után nyerte el az első repülés jogát az ifjabb Wright fivér 11:50
- Életébe került legnagyobb győzelme a különc Nelson admirálisnak 08:52
- A budai mesevilág, ahol már több mint 70 éve gyermekek őrködnek a vasúti forgalom felett 07:25
- Gondtalan szórakozásunkért felelt 36 éven át a Széchenyi-hegyi tévétorony tegnap
- 10 tény a burgonyáról tegnap