Közös törikönyv normalizálja a német-lengyel kapcsolatokat
2008. december 6. 13:25 MTI
Az egykori történelmi sebekből épp azt a tanulságot kell levonni, hogy szükség van a kapcsolatok erősítésére - jelentette ki Berlin és Varsó viszonyára utalva a lengyel külügyminiszter. Radoslaw Sikorski a Der Tagesspiegel című liberális német napilap szombati számában megjelent interjújában hangsúlyozta, hogy Németország és Lengyelország viszonya rég nem volt olyan erős, mint most.
Korábban
Sikorski szerint a kétoldalú kapcsolatokra hosszú időn keresztül rányomta bélyegét a második világháborús múlt, a történelmi sebeket azonban épp az előrelépésre kell kihasználni - vélte a miniszter. Egyidejűleg hangoztatta: a jelenlegi lengyel kormány Európával kapcsolatos magatartását is az határozza meg, hogy a közös múlt esélyt jelent a jövőre. Európának szüksége van egy közös történelmi tudatra - fogalmazott a külügyminiszter, aki szerint mind a német-lengyel kapcsolatokban, mind az összeurópai viszonyokban elengedhetetlen az állandó párbeszéd egymás támadása és sértegetése helyett.
Berlini megítélés szerint két ország közötti kapcsolatok - "a kettős Kaczynski-időszak" után - gyors ütemben javultak a Donald Tusk vezette lengyel kormány tavaly év végi hivatalba lépése óta. Mind a két kormány vezetője, Tusk miniszterelnök és Angela Merkel kancellár, mind pedig a két külügyminiszter között több kétoldalú találkozóra került sor, s Sikorski - a diplomáciában meglehetősen szokatlan módon - a hét végén Potsdamban német kollégája, Frank-Walter Steinmeier "magánvendége."
A viszony normalizálását még inkább bizonyítja, hogy a két ország szakértői közös német-lengyel történelemkönyv tervében állapodtak meg, amelynek elkészülte és gimnáziumi próbája mindkét országban jövő tavaszra várható. Hasonló közös történelemkönyv egyébként már bevezetésre került a német és a francia középiskolákban.
A kapcsolatok normalizálását erősíti meg az is, hogy a német parlament épp Sikorski látogatásának előestéjén adta végleges áldását annak a berlini központnak a felállításához, amely második világháború végén és a háborút követően elüldözött, illetve kitelepített németeknek - s más európai elüldözötteknek - állít emléket. A német elüldözöttek szövetsége által javasolt, s később a német kormány által is felkarolt központ létrehozásának terve az elmúlt években jelentős feszültséghez vezetett elsősorban a német-lengyel, valamint a német-cseh kapcsolatokban.
A Tusk-kormány azonban feladta az ezzel kapcsolatos korábbi szembenállást, s ígéretet tett arra, hogy a német meghívásnak eleget téve lengyel történészek, illetve szakértők is részt vesznek a központban tervezett kiállítások és más megemlékezések szervezésében.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Anno
- A kataklizma, ami elhozta a portugál gyarmatbirodalom végét
- Az elektromos jelzőlámpával világelső lett a forgalmi káosz legyőzésében Cleveland városa
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Bosszúvágy, pénzhiány, hatalmi intrikák: a keresztesek pusztítása Konstantinápolyban
- Patton tábornokot előbb az amerikaiak, majd a szovjetek próbálhatták meg eltenni láb alól
- Végső elkeseredésében választotta a halált az első világháború utolsó percében elesett katona
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap