Katonai díszszemlével ünnepelték Csehszlovákia 90. születésnapját
2008. október 28. 17:38 MTI
Nagyszabású katonai díszszemlével ünnepelte meg kedden Prága Csehszlovákia megalakulásának 90. évfordulóját.
Az első világháború végén az Osztrák-Magyar Monarchia darabjaira esett szét. Ennek a folyamatnak a részeként 1918. október 28-án a Cseh Nemzeti Bizottság Prágában kikiáltotta a Csehszlovák Köztársaságot. Október 30-án Turócszentmártonban megalakult a Szlovák Nemzeti Tanács, amely határozott Szlovákiának Csehországhoz csatlakozásáról. Az új állam az első világháborút lezáró békeszerződés alapján nyerte el végleges területét. 1968. október 27-én a Nemzetgyűlés elfogadta, az ország föderatív átszervezéséről, valamint a csehszlovák nemzetiségek helyzetéről szóló törvényt. 1969. január 1-jétől Csehszlovákia szövetségi állam, amely 1990. március 29-ig a Csehszlovák Szocialista Köztársaság nevet viselte, majd ez a név 1990. április 20-án Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaságra változott. A tagköztársaságok, a Cseh Köztársaság és a Szlovák Köztársaság, 1993. január 1-jétől önálló állammá váltak.
Az 1989-es rendszerváltás utáni legnagyobb csehországi katonai díszszemlén a cseh hadsereg, a speciális mentőalakulatok, a tűzoltók és a rendőrség elit egységei mutatkoztak be. Az esős idő ellenére a látványra - mintegy 2100 katona és több mint 200 darab nehéz haditechnika, valamint repülőgépek - több tízezren voltak kíváncsinak. A fővárost a Ruzyne repülőtérrel összekötő széles Evropská sugárút oldalán felállított dísztribünön Václav Klaus államfő mellett a cseh társadalmi élet jeles személyiségei, valamint a prágai diplomáciai testület tagjai is megjelentek.
A nagyjából másfél órás díszszemlét az elit egységek történelmi zászlajainak a bemutatója nyitotta meg. Ezt követően a hagyományosnak mondható harckocsikon, gyalogsági páncélozott szállító járműveken, az új Tatra katonai teherkocsikon és a terepjárókon kívül láthatóak voltak a legújabb tüzérségi fegyverek is. A szemle egyik csúcsát a korszerű Gripen vadászgépek, az L-159 típusú, hangsebességen aluli vadászgépek és a helikopterek bemutatója jelentette. Václav Kaus, aki államfőként egyben a hadsereg főparancsnoka is, az évforduló alkalmával magas kitüntetéseket adományozott. A kitüntettek között az afganisztáni háború több veteránja is megtalálható volt.
A nagyközönség számára megnyitották a védelmi tárca épületegyüttesét körbevevő parkokat és kerteket is. Ezt a zöld övezetet utoljára a második világháború előtt látogathatta szabadon a lakosság. A cseh Nemzeti Múzeumban már hétfőn megnyílt a Csehszlovákia évtizedei elnevezésű nagyszabású kiállítás, amely az 1992-ben megszűnt ország történelmét mutatja be. Az ünnepélyes megnyitón részt vett Ivan Gasparovic szlovák államfő is. A Moldva-parti metropolis központjának négy terén ugyanakkor szabadtéri kiállítások nyíltak, amelyek bemutatják, milyen volt az élet, milyenek voltak a hétköznapok az elmúlt évtizedekben Csehszlovákiában.
A mostanihoz hasonló díszszemlére legutóbb még a szocialista rendszer idején - 1985-ben, a II. világháború befejezésének 40. évfordulója alkalmával - került sor Prágában. A mintegy 200 ezres csehszlovák szocialista hadseregből azonban időközben kizárólag hivatásos katonákból álló két - cseh és szlovák - hadsereg lett. Csehszlovákia és a Varsói Szerződés szintén megszűnt, s 1993 óta Csehország és Szlovákia független és önálló államokat alkotnak, s ma már a NATO tagjai. A cseh hadseregnek ma nagyjából 25 ezer tagja van.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
zsidóság
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Ágyúkkal támogatta Ganz Ábrahám a magyar szabadságharcot
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Eredménytelenül szervezett titkos béketárgyalásokat David Ben-Gurion
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- Több ezer zsidó életét mentette meg a holokauszt idején Ángel Sanz Briz
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20