Látogathatóvá teszik a borjádi Petőfi-emlékhelyet
2008. október 23. 11:21 MTI
Felújítják a borjádi méhest, amely ismét méltó körülmények között fogadhatja majd a látogatókat. A Tolna megyei Kölesd önkormányzatának tulajdonában lévő műemlék arról nevezetes, hogy 1845-ben itt írta Petőfi Sándor A négyökrös szekér című versét.
A mindössze negyven négyzetméteres műemlék gazdasági épületen húsz-harminc éve végeztek utoljára állagmegóvást - jellemezte a méhes állapotát Berényi István, Kölesd polgármestere. Bár most is meg lehet nézni az épületben berendezett Petőfi-kiállítást, a felújítás után azt tervezik, hogy a nemrég megújult sárszentlőrinci Petőfi-házzal összekapcsolva lesz majd látogatható - tette hozzá a polgármester.
Ehhez a műemlék-felügyelet által előírt módon kell kijavítani a ház nádtetejét, tatarozni és megépíteni a csapadékvíz-elvezetőket. A költségvetés szerint körülbelül hárommillió forintra van szükség a rendbe hozatalhoz - mondta Berényi István. A 19. század eső felében épült méhes, amely az azóta már lebontott Sass-kúriához tartozott, önmagában is értékes, mivel kevés van belőle az országban - mondta Turányi Erzsébet, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Tolna megyei irodavezetője. Az épületnek az ad további jelentőséget, hogy 1845 őszén itt írta Petőfi Sándor A négyökrös szekér című versét.
Az irodalomtörténet úgy tartja számon, hogy a költő a Sass-fivérek - István és Károly - illetve húguk, Erzsike társaságában tette meg az utat Úzd és Borjád között a Pesthy család négyökrös fogatán. Ponori Thewrewk Aurél irodalomtörténész tanulmánya szerint az akkor 18 éves Sass Erzsike 1912-ben is azt állította, hogy szinte szó szerint megegyezik a vers szavaival mindaz, amit akkor a költő mondott.
A közeli, sárszentlőrinci Petőfi-emlékházat 2008 augusztusában újították fel. Petőfi itt 1831 és 1833 között a sárszentlőrinci algimnázium diákjaként lakott. Az emlékházban a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum jóvoltából összeállt egy új, interaktív kiállítási anyag is. A borjádi méhessel teljesebb lehetne a Tolna megyei irodalmi túraútvonal. Mint Péter Jánosné, a Tolna Megyei Turisztikai Kht. ügyvezetője elmondta: az útvonal része a szekszárdi Babits-ház, a bonyhádi Vörösmarty-emlékek, az Illyéshez kapcsolódó felsőrácegresi iskolamúzeum és a két Petőfi-emlékhely. A túra főleg iskolák körében népszerű, amelyek osztálykirándulásokat szerveznek Tolna megyébe.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.