2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Titkos fotókkal azonosítják az angol hadifoglyokat

2008. szeptember 5. 12:08

A japánok azt remélik, hogy a második világháború után titkosított fotók alapján végre sikerülhet azonosítani az eltűnt brit hadifoglyokat. A kutatók a megbékélést kívánják elősegíteni azzal, hogy minél több részletet tárnak fel az elfogott szövetséges katonák sorsáról.

Japán szeptember 6-án emlékezik meg a háború befejezésének 63. évfordulójáról, ennek kapcsán mutatták be a homályos képeket, amelyek karácsonyt ünneplő hadifoglyokat ábrázolnak egy Tokiótól mintegy 250 kilométerre északra fekvő táborban. Láthatók még fabarakkok, és szövetséges katonák, akik a Távol-Keleten estek fogságba, valószínűleg már 1945. augusztus 15-e után. `Nem tudjuk, ki készítette a képeket, de azt tudjuk, hogy Giicsi Neucsi, a tábor tolmácsa, őrizte meg őket` - mondja Tamura Josiko, a hadifogoly-kutatási hálózat tagja, aki megkapta a Brit Birodalom Érdemrendjét az egykori hadifoglyokért és hozzátartozóikért végzett munkájáért.

Kik lehettek?

"Júliusban elmentünk a tábor egykori helyére, hogy kutatásokat folytassunk, és véletlenül ott találtuk Kobajasi Hirokót, Giicsi úr lányát. Tényleg tudni akartuk, mi is történt ezekben a táborokban, de minden hivatalos adatot megsemmisítettek a szövetségesek megérkezése előtt. Más táborokból maradt fenn néhány információ, de Josimából és a közelben fekvő Jumoto táborból semmilyen feljegyzés nem áll a rendelkezésünkre" - meséli Tamura.

Neucsi Giicsi 30 évvel ezelőtt halt meg, és nem sokkal halála előtt a lányára bízta a fényképeket, aki azonban nem ismerte fel azok jelentőségét. A kutatás során sikerült néhány információt összegyűjteni az idősebb helyi emberektől, akik még emlékeztek arra, hogy a hadifoglyok vasutat építettek a bányához, majd az általuk épített vonalon indultak haza. Néhányan még ma is őrzik azoknak az ejtőernyőknek a köteleit, amelyeken Japán kapitulációja után gyógyszereket és élelmiszert dobtak le a foglyok számára.

1941 és 1945 között összesen 3526 szövetséges hadifogoly halt meg Japánban, ebből 1800-an a yokohamai brit nemzetközösségi haditemetőben vannak eltemetve. Szaszamoto Taeko 2002-ben alapította meg a hadifogyoly-szövetséget. Tevékenységéért ő is megkapta a Brit Birodalom Érdemrendjét. Reményei szerint a fotók alapján sikerülhet azonosítani néhány brit katonát. "Úgy véljük, Giicsi úr azért tartotta titokban a fényképek létezését, mert attól félt, hogy a megszálló hatóságok háborús bűnökkel vádolhatják, ha megtudják, hogy a táborban dolgozott" - mondja Szaszamoto. Lánya elmondása alapján Giicsi kecsketejet és tojást adott a beteg hadifoglyoknak, egyszer pedig még kecskét is, amely karácsonyi vacsoraként még a fényképeken is látható.

A Josima tábort 1944 márciusában hozták létre. 246, köztük 101 brit hadifogoly dolgozott a helyi szénbányában. A tőle mintegy 50 kilométerre északra fekvő Jumoto táborban összesen 567 holland, kanadai, amerikai, és 232 brit hadifoglyot tartottak fogva.

A kutatók szeretnék megtalálni annak az angol őrnagynak a rokonait, aki a Jumoto táborban raboskodott. Találtak néhány utalást az őrnagyra. Janai Takeo, aki tolmácsként dolgozott a táborban, élénken emlékezett egy angol őrnagyra, aki a háború végén összeveszett a japán hatóságokkal, mert azok nem biztosítottak elég gyógyszert és élelmiszert az emberei számára, amivel nagyobb esélyük lett volna a túlélésre. A kutatások arra utalnak, hogy 32 fogoly halt meg különböző betegségek, pl. beri-beri, tüdőgyulladás vagy idült vastagbélgyulladás következtében.

Janai nem említette az őrnagy nevét, de rangja alapján azt feltételezik, hogy egy bizonyos James Eric Bartlett apjáról van szó. akit most próbálnak a hálózat segítségével felkutatni. "Fel akarjuk venni a kapcsolatot ezeknek a férfiaknak a családjával, hogy tájékoztassuk őket, és talán ők is segíthetnek a képen látható katonák azonosításában. Megértést és megbékélést kívánunk teremteni az egykori hadifoglyok és Japán között. Ezek az emberek még mindig szomorúak és lelki traumában szenvednek, miközben a japánoknak is sok szenvedést kellett elviselniük a bombatámadások és az atombombák miatt. Kezet kell fognunk egymással, és együtt kell sétálnunk, hogy soha ne ismétlődhessen meg a történelem."

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár