Byron, szellemek és partizánok
2008. szeptember 5. 13:08
Néhány lelkes aktivista megpróbálja megmenteni azt a düledező toszkán villát, ahol élete vége felé Lord Byron lakott, és amely gazdag történelme ellenére is romokban hever - tudósított a The Times.
Korábban
Livornói restaurátorok azzal a kéréssel fordultak a toszkániai hatóságokhoz, hogy mentsék meg a Dupouy villát, ahol barátja, Shelley 1822 júliusában bekövetkezett haláláig Lord Byron három hónapot töltött. Egy évvel később, miközben Genovából a görög szabadságharc küzdelmei felé tartott, a költő rövid időre megállt Livornóban. Tiszteletére Livorno polgárai 1900-ban utat neveztek el róla.
Byron |
A Casa Rossának (Vörös Ház) is nevezett villa egykor Pietro Dupouy gróf, egy jómódú bankár tulajdonában volt, de később teljesen elhanyagolták. A 17. százaban épült villa elegáns homlokzattal, belső és külső lépcsőházzal rendelkezik, és mennyezetét kerubok és klasszikus jelenetek díszítik.
Fabio Roggiolani, a zöldek képviselője szerint a lakatlan villa Livorno történelmi örökségének része, és a városnak meg kellene vásárolnia, mielőtt még árverésre bocsátják. Toscana vezetői viszont azzal érvelnek, hogy nem tudják kifizetni a tulajdonosok által követelt 2 millió eurót, bármennyire is a szívükön viselik az épület sorsát. "A legtöbb, amit tehetünk, hogy felajánljuk a támogatásunkat annak, aki a villát megveszi, hogy a benne őrzött emlékeket megőrizhessük"- mondja Federico Gelli, Toscana elnökhelyettese.
Partizáncsoportok is csatlakoznak a villa megmentéséért indított akcióhoz. Az épület ugyanis a második világháború idején a partizánokat irányító, antifasiszta Nemzeti Felszabadító Bizottság főhadiszállásaként működött. "Csodálatos lenne, ha a villát múzeummá alakíthatnánk át, hogy a fiatalok is megismerhessék, mi is történt a háborúban"- mondja Garibaldo Benifei (96 éves), egykori partizán.
A villát októberben bocsátják árverésre, így az aktivistáknak csak három hónapjuk marad a megszerzésére. Egyesek szerint a villát szellemek lakják, nem Byron szelleme, hanem Dupouy gróf lányáé, akinek szerelmét apja lefejezte, őt magát pedig zárdába küldte. A helyiek esküsznek rá, hogy látták a lány szellemét, ahogy "kétségbeesetten keresi szerelmét, annak fejét a kezében tartva."
Riccardo Ciorli, művészettörténész szerint a villa Livorno egyik legszebb és legfontosabb villája. 1793-ban került a baszk származású Pietro Dupouy tulajdonába. Utazásai során Byron gyakran megfordult Velencében, Rómában, Ravennában, Pisában és Genovában. Amikor a villában tartózkodott, barátai Shelley és felesége, Mary a közeli Lericiben időztek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Közel-Kelet
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
- Európaiként az elsők között tette meg a mekkai zarándoklatot Germanus Gyula
- Csak vesztesei voltak a nyolc éven keresztül tomboló iraki-iráni háborúnak
- Csak néhány száz keresztény élte túl Jeruzsálem muszlim visszahódítását
- Marco Polo segített elterjeszteni az asszaszinok legendáját
- Itáliai és német közreműködéssel jutottak el New Yorkba az Iránról készült első fotók
- Súlyos környezeti katasztrófával is járt a Sivatagi Vihar
- Megtalálták Marokkó első, római kori kikötői negyedét
- Kémkedés vádjával börtönözték be a fiatal Germanus Gyulát
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap