Kigúnyolták Dubcek 68-as törekvéseit
2008. augusztus 18. 17:04
Nem igazán hízelgő képet festett Alexander Dubcekről, arról a politikusról, akit ma is a prágai tavasz jelképének tartanak a Tyden című cseh hetilap Sasa partizán története című írásában.
Korábban
`Alexander Dubcek csaknem egész gyermekkorát a Szovjetunióban töltötte. Így aztán teljesen átláttak rajta az oroszok. A csehek viszont elhitték, hogy ez a nyílt szlovák, aki annyira más volt, mint a merev apparatcsikok, elhozza nekik a szabadságot... Paradox módon egy kommunista funkcionárius lett egy egész nemzedék bálványa, amelynek annyi rossz tapasztalata volt a rezsimmel kapcsolatban. Elég volt ehhez egy emberi, mosolygó arc, a korábbi komor arcokkal szemben` - olvasható a cikk bevezetőjében.
Dubcek rajongói azt hitték, és sokan ma is azt hiszik, hogy "őszinte ember volt, aki az ország humanista hagyományaihoz kötődött és aki a lehetőségekhez mérten, igyekezett jobbítani a világot. Mások szerint viszont tragikus figura volt, szomorú lovag, partizán, aki előkészítette a terepet Gustáv Husáknak, egy olyan bolseviknak, aki a saját árnyékától is fél..., de vannak olyanok, akik egyenesen Moszkva trójai falovának tekintik" - fogalmazott a szerző.
Mi történt volna, ha az oroszok nem vonulnak be? Meddig ment volna el Dubcek, elfogadta volna-e a politikai pluralizmust? A lap megszólaltatta Stanislav Sikora történészt: "Kommunista meggyőződése túlságosan mély volt. Nem fogadott volna el más utat... már 1968 májusában Dubcek kijelentette: azok, akik ellenzik a szocialista demokráciát, nem méltók a demokráciára." Hívei persze, vélekedik a lap, azt állítják, hogy az ilyen kijelentésekkel csak az oroszokat próbálta megtéveszteni.
A Tyden felidézi, hogy Dubcek és társai, a bátor katonatiszt, Frantisek Kriegel kivételével, aláírták a "moszkvai megállapodásokat", amelyek zöld utat adtak a szovjet csapatok ideiglenes csehszlovákiai állomásoztatásának, és az ország "normalizálásának". A lap felidézte Dubcek 1989. novemberi visszatérését is, amikor a tömeg nagy ovációban részesítette a prágai Vencel-téren. "Húsz év után lépett ismét szónoki emelvényre, de szavai csalódást keltettek, mert a valóságtól elszakadtak voltak"
Alexander Dubcek második közéleti pályafutásra rövidnek bizonyult. A szövetségi parlament elnöke lett, de ebben az inkább formális hivatalban nem tudott komoly befolyást gyakorolni az eseményekre. Alig két évvel később, két hónappal Csehszlovákia felbomlása előtt pedig autóbaleset áldozata lett. Hetvenegy éves volt. A rendőrség szerint a szerencsétlenséget sofőrje gyorshajtása okozta, de azért akadtak, akik politikai gyilkosságnak igyekeztek beállítani Dubcek halálát.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Mussolini
- Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Lánya kérését sem vette figyelembe Mussolini veje kivégzése során
- Bukása után a németek feltétlen kiszolgálója lett a korábbi szövetséges, Benito Mussolini
- Szörnyű bosszút állt az olasz nép Mussolini rémuralmáért
- Folytatják a holokausztmúzeum építését az egykori Mussolini-villa közelében
- Merényletek sorát élte túl hihetetlen szerencsével Mussolini
- Az életébe került Mussolini vejének, hogy szembefordult apósával
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.