Civilek mentenék az Opera Patikát
2008. július 2. 10:12
Több tucat civil és két műemlékvédő szervezet fordult nyílt levélben Mezős Tamáshoz, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) elnökéhez az Andrássy úti Opera Patika megmentése érdekében.
Korábban
A patinás budapesti gyógyszertár tavasszal zárt be, és az aláírók félelmei szerint `jelenlegi tulajdonosa új funkció kialakításával kívánja eladni, megszüntetve ezzel egyrészt a környéken élő idősek lakóhelyéhez közel eső gyógyszertárat, másrészt veszélyeztetve kulturális örökségünk egyik kiemelkedő értékét, a világörökségi terület máig épen maradt eklektikus üzletbelsőjét`.
A petícióban emlékeztettek arra, hogy "az 1888-ban épült patika belső tere és bútorzata már 1967-ben műtárgyi védelemben részesült". A külön a jelenlegi helyére tervezett berendezés a gyógyszertár megnyitása óta változatlanul szolgálta a betegeket, így műtárgyként továbbra is csak ott maradhat fenn - hangsúlyozták a levélben. Az aláírók célként "az Opera Patika gyógyszertárként történő továbbműködésének megoldását, és ezen keresztül a patikabútorzat és üzletbelső megőrzését" jelölték meg.
A KÖH megerősítette, hogy a patika berendezése 1967 óta valóban egyedileg védett. A hivatal, tájékoztatása szerint kora tavasszal határozatot hozott az ingatlan ideiglenes műemléki védelem alá helyezéséről, a patika tulajdonosa azonban ez ellen fellebbezett, így jelenleg az ügy másodfokon van. "A petíció nyitott kapukat dönget, hiszen a KÖH az ideiglenes védést már korábban elindította" - hangsúlyozta az örökségvédelmi hivatal.
Nem optimista a patika fennmaradását illetően Ráday Mihály, aki másfél hete a Város és Faluvédők Szövetségének országos találkozóján hívta fel - más veszélyben lévő értékek mellett - az Opera Patika ügyére a figyelmet. "Nem hiszem el, hogy ne lenne jövedelmező gyógyszertárat üzemeltetni ebben az épületben, de ha egy újfajta tevékenység nagyobb hasznot hoz, valószínűleg a tulajdonos el fogja érni, amit akar" - mondta a Város- és Faluvédők Szövetségének elnöke.
Ráday Mihály emlékeztetett arra, hogy összesen kevesebb mint 10 védendő berendezésű üzlet van Budapesten, az Opera Patika azonban ezek közül is különleges, mert itt találták fel a gyógypemetefű cukorkát. Ha a gyógyszertár helyén kávézó vagy üzlet nyílna, a védett berendezés múzeumba kerülne. "Nem hiszem azonban, hogy minden értéket múzeumba kell szállítanunk. A patika bútorzatát eredeti helyén kellene megőrizni" - tette hozzá a városvédő szakember.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- 20:20
- A kommunizmus sem tudott megálljt parancsolni a Divatcsarnok sikerének 19:05
- Az utolsó szamuráj csak a világháború után harminc évvel tette le a fegyvert 09:49
- Számos új információval gazdagodtunk a Holdról a Luna–1 űrszondának köszönhetően 09:05
- Szülei papnak szánták, ő orvos akart lenni, aztán mérnök lett, végül drámaíró tegnap
- 10 tény a whiskyről tegnap
- Stabilizálta a gazdaságot a pengő bevezetése tegnap
- Az ókorból ered a titkozatos déli kontinens gondolata, de csak 18. században cáfolták meg tegnap