Jelképek harca 1956-ban
2007. október 23. 12:00 Horváth Lajos ArchívNet
Az 1956. október 23-án kitört magyar forradalom és szabadságharc az első percektől fogva megkezdte a gyűlölt szovjet és kommunista jelképek megsemmisítését.
Korábban
Szintén azonnal megindult a szovjet tagköztársaságok címereinek mintájára készült Rákosi-címer, más néven az Alkotmány-címer kiiktatása az államéletből. A nemzeti zászló közepéből már október 23-án a Bem-téren kivágták a Rákosi-címert, amely a heraldika szabályai szerint csak jelvény volt, hiszen pajzsot nem tartalmazott. A Bem-téren előállított lyukas zászló azután örök időkre az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc jelképévé vált.
1956 őszének forradalmi napjaiban - sőt még utána is hónapokon keresztül - intenzív és számos formában megjelenő demonstratív szimbólumként használták a kortársak a Kossuth-címert. Elevenen megmaradt a történelmi közgondolkodásban, hogy az október 23-a körüli napokban fogalmazott követelések esetenként szinte szövegszerűen rímeltek a bő évszázaddal korábbi `mit kíván a magyar nemzet?!` pontjaira. Kikopni látszik viszont az emlékezetből - s eddig a historikusi feltárások is alig tematizálták -, hogy milyen sokféle formaváltozatban alkalmazták újra 1956 őszétől 1957 tavaszáig az 1848-49-es forradalom és szabadságharcból öröklött szimbolikai hagyatékot.
Ezt a címert festették tucatszám a felkelők mellé átállt harckocsik oldalára, ami a legkönnyebben dekódolható ellenség/barát felismerő jelzésként is szolgált. Ezt használták irataik fejlécén, igazolványaikon vagy pecsétjeikben a forradalmi bizottságok, a munkástanácsok. A korabeli plakátoknak, röplapoknak vagy éppen falfirkáknak is szinte elmaradhatatlan tartozéka volt e címer. Számos helyen nagy formátumú Kossuth-címeres emblémák kerültek - az ötágú csillag helyett - közintézmények homlokzatára, szobrok talapzatára vagy éppen a ledöntött szovjet emlékművekre.
November 4-e után sem szűnt meg, csupán kuszábbá vált az addigi címerhasználat. Kádár restaurációs kormánya ("nemzeti jellegét" kívánva mutatni) maga is használta ugyanezen szimbólumot, miközben a Kossuth-címer még hónapokon át - a megtorlás gépezetének beindulása közepette is - az ellenállást fejezte ki. Házilag - kézírással vagy ún. játéknyomda betűiből - készített röplapokon, tizenéves diákok naplóiban tartósan visszatérő szimbólum maradt a hol formásabb, hol meg sutább rajzolatú Kossuth-címer. Egészen 1957 márciusáig, a MUK (Márciusban Újra Kezdjük) napjaiig. A kormány hivatalos lapja, a Magyar Közlöny 1957. május 11-ig fejlécén a Kossuth-címerrel jelent meg. Az 1957. május 9-11-ig ülésezett országgyűlés azonban "alkotmánymódosítás" keretében fogadta el új államcímerül a Légrády Sándor által tervezett címert.
A legkorábbi követelések pontjai között a honvédség magyar nemzeti uniformisa is szerepelt. A követelés az egyenruha minden részletére kiterjedt, a Honvédelmi Minisztérium pedig 1956. október 31-től elrendelte a nemzeti rangjelzéseket is.
Szintén szerepelt a követelésekben március 15-e és október 6-a ünnepnappá nyilvánítása is. Ennek éle a kényszerrel ünnepeltetett április 4-e és november 7-e ellen irányult, amelyeket korábban államilag munkaszüneti nappá nyilvánítottak. A forradalom és szabadságharc követelését, hogy március 15. nemzeti ünnep legyen, a Kádár-rendszer nem teljesítette (viszont a megtorlás során többeket március 14-15-én végeztek ki). A forradalom és szabadságharc kezdőnapjának kultusza már 1956-ban megindult, a Honvédelmi Minisztérium házi nyomdája (Vörös Csillag) szinte azonnal felvette az Október 23. Nyomda nevet.
A forradalom és szabadságharc eltörölte az intézmények, vállalatok, hivatalok stb. nevéből a vezető kommunisták nevét, akár éltek, akár nem. Marx, Engels, Lenin, Sztálin, Rákosi stb. nevei egyik napról a másikra eltűntek el a terekről, utcákról és cégtáblákról. Sajátos színfoltja az 1956-os forradalom és szabadságharc jelképtárának, hogy Angyal István, a Tűzoltó utcai felkelőbázis parancsnoka 1956. november 7-én - a Nagy Októberi Forradalom évfordulóján - kitűzette a csoport által ellenőrzött házakra a vörös zászlót is a magyar nemzeti zászlók mellé.Ez félreérthetetlen üzenet volt a szovjetek számára, hogy igazi munkásforradalom zajlik Magyarországon.
Horváth Lajos cikke az Archívnet oldalán
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
holokauszt
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- Több ezer zsidó életét mentette meg a holokauszt idején Ángel Sanz Briz
- Házmesterek a vészkorszakban
- Idén ősszel is megrendezik a Zsinagógák Hetét
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.