Vitézség, szabadság, önállóság – a szablyavívás története
2015. november 13. 14:23 MTI
A magyar szablyavívás történetét mutatja be az a kiállítás, amely pénteken nyílt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Ludovika Múzeumában. A december 13-ig megtekinthető kiállításon meg lehet ismerkedni a magyar szablyavívás történetével, annak kiemelkedő egyéniségeivel. Megtekinthetők továbbá fegyverek, védőfelszerelések, egykori érmek és elismerések, vívórelikviák.
Korábban
A kard, a szablya egy nemzeti kincs, sajátos hungarikum, amely végigkísérte magyarságunk történetét - hangsúlyozta a honvédelmi miniszter pénteken a Hadi főtanodától a Toldi Vívómesterképzőig címmel nyílt szablyatörténeti kiállítás megnyitóján. Simicskó István köszöntőjében azt mondta: a sport, de a kardvívás különösen a tisztességes kiállás és a jellem jó irányba történő terelését segíti elő. Fontos célokra, helyes küzdelemre "fair playre" tanítja meg az embert - tette hozzá.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Ludovika Múzeumában nyílt, december 13-ig megtekinthető kiállítás aktualitását az adja, hogy a Toldi Miklós Sporttanár- és Vívómesterképző Intézet idén ünnepli alapításának 90. évfordulóját. A kiállítás megnyitóján 80. születésnapja alkalmából köszöntötték Pézsa Tibor olimpiai és világbajnok kardvívót is. Simicskó István szavai szerint Pézsa Tibor, a magyar vívólegenda pályája során - sporteredményeivel és oktatói munkájával egyaránt - nemzeti összetartozásunkat, nemzeti önbecsülésünket erősítette, s megmutatta a sikerhez vezető utat is.
Patyi András, az NKE rektora köszöntőjében elmondta, hogy a vívók - bár a küzdelem során egyedül vannak a páston - összetartó közösséget alkotnak. A rektor szerint a vívósportok, különösen a kardvívás, a nemes küzdelemre, katonás, fegyelmezett életre teszik alkalmasabbá az embert. Egyúttal felhívta a figyelmet arra is, hogy a magyar kardvívás nemcsak mint sport, hanem mint harci elem is kiemelt fontosságú. A kard a vitézség, a szabadság, az önállóság s a magyar nemzeti szuverenitás jelképe is - hangsúlyozta a rektor, példaként említve, hogy Petőfi Sándor költeményeiben a kard visszatérő motívum, a szabadság s az azért folytatott küzdelem jelképe.
A kiállítást Kun Szabó István, a Honvédelmi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg. A rendezvényen beszédet mondott továbbá Szakáli István Loránd, a Földművelésügyi Minisztérium agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkára és Máday Norbert, a Magyar Szablyavívó Iskola alapítója is. Az iskola növendékei pedig szablyavívó-bemutatót is tartottak. Az NKE Ludovika Múzeumában december 13-ig megtekinthető kiállításon meg lehet ismerkedni a magyar szablyavívás történetével, annak kiemelkedő egyéniségeivel. Megtekinthetők továbbá fegyverek, védőfelszerelések, egykori érmek és elismerések, vívórelikviák.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2022
- A szeretet mártírjai – megjelent a Múlt-kor téli száma
- Maksymilian Kolbe atya önfeláldozása
- Az embermentő Jane Haining
- Sisi unokahúgának botrányos emlékiratai
- Diego Velázquez: Krisztus Márta és Mária házában
- Karikás Mihály és a Kis Pipa
- A fordulatra képtelen fenegyerek: Grósz Károly
- A Szentföld egy magyar tiszt szemével
- Clara Schumann – A nő, akinek először sikerült
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20