Valójában két kelet-európai követte el a Hasfelmetsző-gyilkosságokat?
2017. június 26. 14:45
Aligha lehet bárkinek is szemrehányást tenni azért, ha minimum kétkedve fogadja a sokadik olyan elméletet, amely a Hasfelmetsző-sztori megoldásának ígéretével kecsegtet. Bizonyára sokan vannak, akik úgy vélik, közel 130 évvel a merényletek után már csak igen csekély esély van az igazság kiderítésére. Ha azonban valakit érdekel a történelem egyik legtöbb embert foglalkoztató rejtélye, nemigen tehet mást, mint elolvassa a ki tudja, hányadik vélekedést is az ügy megoldásával kapcsolatban, majd eldönti, mennyire tekinti hitelesnek az adott eszmefuttatást. Ezúttal Gyles Brandreth író, rádiós, színész, egykori brit parlamenti képviselő állt elő a maga teóriájával.
Korábban
Elveszve a whitechapeli sikátorok ködében
A történetet szinte mindenki ismeri. 1888 és 1891 között tizenegy prostituáltat öltek meg brutális kegyetlenséggel a londoni Whitechapel negyedben. Legkevesebb öt esetet a Hasfelmetsző Jack néven ismertté vált sorozatgyilkosnak tulajdonítanak. Annak ellenére, hogy – főként a bulvársajtónak köszönhetően – rengeteg gyanúsított felmerült az ügyben, Hasfelmetsző Jack kiléte máig ismeretlen. Gyanúba keveredett többek között Viktória királynő háziorvosa, Sir William Gull, sebésze, Sir John Williams és unokája, Albert Viktor, valamint Sir Arthur Conan Doyle , Lewis Carroll és Walter Sickert posztimpresszionista festő is. Az egyik legutóbbi, sokak által elfogadott elmélet szerint a gyilkos egy lengyel bevándorló, Aaron Kosminski lehetett.
A Hasfelmetsző az idők során valóságos fogalommá vált, akinek olyan bűncselekményeket is a nyakába varrtak, amelyeket a whitechapeli gyilkos bizonyosan nem követhetett el, és akiről több könyvet írtak, mint bármely más gonosztevőről a történelem során. Gyles Brandreth maga is tisztában van vele, hogy állítása merész, de – mint arra könyve címében (Jack the Ripper: Case Closed, vagyis Hasfelmesző Jack: a lezárt ügy) is utal – úgy véli, megoldotta a Hasfelmegtsző-rejtélyt.
Szinte véletlenül bukkant rá a megoldásra, részben Oscar Wilde iránti rajongása, részben pedig annak köszönhetően, hogy tanulmányozta egyik rég elhunyt rokona, nagyanyja első unokatestvére, a viktoriánus kori újságíró, költő, drámaíró, George Robert Sims iratait. Brandreth korábban számos történelmi detektívtörténetet írt Oscar Wilde és Sir Arthur Conan Doyle barátságára alapozva. A furcsa párost 1889 nyarán egy amerikai kiadó mutatta be egymásnak, aki éppen Londonban járt, hogy olyan szerzőket keressen, akik a Hasfelmetsző Jack-őrület kezdetén hajladók lennének rejtélyes detektívtörténeteket írni. A találkozás eredményeképpen Doyle megírta második Holmes-sztoriját, A Négyek Jelét, Wilde pedig legismertebb munkáját, a magyarul nemrég új fordtásban, Dorian Gray képmása címmel megjelent regényt.
Ebben az időszakban Wilde feleségével és két kisfiával London Chelsea negyedében, a Tite Streeten élt, ahol az egyik közvetlen szomszédja a londoni rendőrség bűnügyi nyomozó osztályának élére frissen kinevezett Melville Macnaghten volt, akit 1894-ben azzal bíztak meg, hogy készítsen egy végleges jelentést a whitechapeli gyilkosságokról. Macnaghten arra jutott, hogy a tizenegyből öt gyilkosság köthető ugyanahhoz az elkövetőhöz, és a rendőrség fő gyanúsítottjai közül a 31 éves, Oxfordon végett Montague John Druitt bűnössége mellett foglalt állást.
Bár komoly bizonyíték nem támasztotta alá Druitt bűnösségét, ám mivel doktor volt, a gyilkos pedig több áldozatát is megcsonkította, a gyanú főképp rá, valamint a többi orvosra, borbélyra és hentesre terelődött. Emellett szólt az a körülmény is, hogy a Hasfelmetsző módszerével összeköthető gyilkosságoknak 1888 decembere, Druitt öngyilkossága után vége szakadt. Wilde azonban tudta – mivel egy egyetemre jártak –, hogy Druitt valójában nem orvosi, hanem jogi doktor, öngyilkosságához pedig vélhetően egy fiatal fiúval folytatott illegális kapcsolatának napvilágra kerülése vezetett.
Macnaghten jelentéséből egyértelmű, hogy bár a nyomozás kiterjedt volt, a legjobb esetben is esetlegesnek, kicsit keményebben fogalmazva pedig reménytelennek nevezhetjük. A whitechapeli gyilkosságokat még az ujjlenyomat megjelenése előtt követték el, és a helyszínelés is gyerekcipőben járt. Állítólagos tanúk százait kérdezték ki, de gyakorlatilag két egyező vallomással sem született, ami nem csoda, tekintve, hogy sötétben, ködlepte sikátorokban végrehajtott gyilkosságokról volt szó. A rendőrségnek tehát nem sok esélye volt elkapni a gyilkost.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.