Valóban 24 dollárnyi kacatért vették meg a hollandok Manhattan szigetét az őslakosoktól?
2021. április 13. 19:59 Múlt-kor
Korábban
Mi számít egyáltalán „eladásnak”?
A történészek mára igen sokat vizsgálták a 17. századi Nieuw Amsterdam környéki földeladásokat, és arra a következtetésre jutottak, hogy a tulajdonjog és a birtoklás értelmezésében felmerülő nagy kulturális különbségek igencsak homályossá tehették, mit is jelentett a korban a két fél számára a föld „eladása”.
Egyes szakértők rámutattak, hogy a földdel való kereskedelem, illetve a magántulajdonban lévő föld gondolata nem voltak teljesen idegen fogalmak az amerikai őslakosok gazdasági életében, azonban az esetek többségében a földhasználat megosztásos alapon, illetve kölcsönbérleti formában valósult meg, több csoport részvételével. Ennél jóval ritkább volt annak gondolata, hogy a földet egy csereüzlet révén maradandóan átadják valaki másnak – azonban a magántulajdon és a birtoklás az európai fogalomrendszerben éppen ezt jelentették.
„A hollandoknak volt egyfajta fogalma a magántulajdonról, ez pedig nem volt azonos az őslakosokéval” – mondta Sanderson. „Ennek ellenére azok a megegyezések, amelyeket azokban a korai években, a 17. században kötöttek, a mai napig minden New York városi birtokviszony alapját.”
A szerződéseket aláíró indiánok számára tehát valószínű, hogy azok azt jelentették, a hollandok osztozhatnak velük a föld használatán, avagy egy időre bérbe veszik azt – talán ezért is volt olyan aránytalanul alacsony a telepesek által fizetett ár. A csere emellett biztonságos átjárást is jelenthetett a területen a hollandok számára. A legvalószínűtlenebb eset pedig az, hogy Manhattan őslakosai tudatosan adták el az idegeneknek ősi otthonukat.
Ebből a szemszögből tehát a fontos kérdés talán nem is az, hogy az 1626-os eladás megtörtént-e vagy sem, hanem az, hogy mit jelentett a felek számára – és e kérdés vonatkozik természetesen minden földügyletre a mai New York környékén a 17. században. „Nem gondolom, hogy maga a csere ténye kérdéses lenne. Azt gondolom, a csere jelentése az, ami kérdéses” – mondta Gorelick. Ez felveti annak kérdését is, hogy egy ilyen „eladás” napjaink fogalomrendszerében egyáltalán törvényesnek számítana-e.
A korabeli beszámolókból azonban az is kiderül, hogy az ilyen „eladások” nem jelentették az őslakosok azonnali kiebrudalását az adott területről – a legtöbb esetben az indiánok és a hollandok egymás mellett éltek az elkövetkező évtizedekben a megvásárolt földterületeken. A megkötött szerződések azonban hozhattak némi ideológiai váltást a hollandok tudatában azzal kapcsolatban, hogy kié valójában az irányító szerep.
A helyzet mindenesetre tökéletesen megfelelt nekik mintegy négy évtizeden keresztül, egészen 1664-ig, amikor kiszorították őket Nieuw Amsterdamból az angolok, akik New Yorkká keresztelték át a gyarapodó várost. A környékbeli földek tulajdonviszonyaival kapcsolatos konfliktusok ezután egyre gyakoribbá váltak, és az őslakosok fokozatosan kiszorultak a térségből.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Szovjetunió
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- Előnytelen békét eredményezett Oroszország számára a bolsevik hatalomátvétel
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Tragikus véget ért űrutazásával rekordot állított fel Lajka kutya
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap