Tévében közvetített kirakatperben számoltak le Mao feleségének „bandájával”
2016. október 6. 15:10 MTI
Negyven éve, 1976. október 6-án zárult le a Mao Ce-tung halála utáni hatalmi harc Kínában: hivatalos közlemény adta tudtul, hogy letartóztatták a "négyek bandáját". A Mao felesége, Csiang Csing köré tömörült pártfrakció ellen sajtókampány indult, majd a televízióban is közvetített kirakatper során "ellenforradalmi felforgatás" vádjával halálra ítélték őket, de az ítéletet később életfogytiglani börtönre változtatták.
Korábban
Csiang Csing, a szép és fiatal, de jelentéktelen sanghaji színésznő 1936-ban ismerkedett meg Mao Ce-tunggal, aki hamarosan - harmadik, forradalmár feleségét eltaszítva - el is vette. Csiang a politikában nagyobb tehetséget árult el, 1962-ben férje szóvivője, majd a kulturális ügyek irányítója lett. A kommunista Kínai Népköztársaságot 1949-ben kikiáltó Mao helyzete az 1960-as évek elején a kudarcba fulladt "nagy ugrás" után megrendült (a Kína gyors ütemű felzárkózását célzó voluntarista gazdasági-társadalmi kísérlet milliók halálát okozó éhínséghez vezetett). Mao 1966-ban a "nagy proletár kulturális forradalom" kirobbantásával tért vissza a hatalom csúcsaira, a feltüzelt tömeget saját párt- és államapparátusa ellen mozgósította, Kína egy évtizedre káoszba süllyedt. A különböző hatalmi csoportok közötti hol nyílt, hol rejtett harc hivatalos adatok szerint is emberéletek tízezreit követelte, nem hivatalos becslések szerint az áldozatok száma egymillió körül járt.
Csiang, aki 1967-ben bekerült a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságába, két évvel később a Politikai Bizottságba is, természetesen férje voluntarista, az egyenlőséget pártoló politikáját támogatta, s szembekerült a Teng Hsziao-ping és Hua Kou-feng képviselte gyakorlatiasabb, az anyagi érdekeltséget is megengedhetőnek tartó csoportjával.
1973-ban Csiang Csing juttatta a Politikai Bizottságba a kivétel nélkül sanghaji háttérrel rendelkező Csang Csung-csiaót, aki a kulturális forradalom kezdete után lépett egyre magasabb beosztásokba, a fiatal munkáskáder Vang Hung-vent és az újságíró, propagandista Jao Ven-jüant, a későbbi "négyek bandáját". Azt máig nem tudni, hogy a kulturális forradalom utolsó időszakának vad kilengéseire Mao adott-e utasítást, és a szélsőbalos frakció csak engedelmeskedett, vagy ők maguk tervelték-e ki az intézkedéseket. Befolyásuk már Mao halála előtt csökkenni kezdett, állítólag a "nagy kormányos" élete végén maga is azt mondta: "Csiang Csing a hatalomra vágyik. Halálom után sok gondot fog okozni."
Csiangék mindenesetre 1976 elején még el tudták tüntetni a süllyesztőben Tenget, de Mao szeptember 9-i halála után már meg voltak számolva napjaik. Az új pártfőtitkár, Hua első dolga az özvegy és társai letartóztatása volt, 1976. október 6-án a legnagyobb titokban őrizetbe vették őket és legbefolyásosabb támogatóikat is. A lépést a sokat szenvedett kínaiak örömünnepe követte, a "kulturális forradalmat" hivatalosan befejezettnek nyilvánították.
A "négyek bandája" ellen propagandakampány indult (a kínai nyelvben a négy és a halál szavak nagyon hasonlítanak, így megbélyegzésük mélyebb jelentést is hordozott). A perre azonban csak évekkel később, az ismét rehabilitált Teng vezetése idején került sor. A négyek bandájának tagjait 750 ezer ember üldözéséért és 35 ezer ember haláláért tették felelőssé a kulturális forradalom idején, ezen felül pártellenes magatartással és a hatalom megszerzésére irányuló "ellenforradalmi" összeesküvéssel vádolták őket.
Csiang, aki a tárgyalás során utoljára kamatoztathatta színészi képességeit, bűnösségét nem ismerte be, s azzal védekezett, hogy mindenben Mao utasításait követte. Teng nem akart mártírokat, a Csiangra és Csangra kirótt halálbüntetést életfogytiglanra változtatták, Vang és Jao hosszú börtönbüntetést kapott, a per iratait nem tették közzé. Csiang 1984-től házi őrizetben élt, pulóvereket és babákat készített, nézhetett televíziót, olvashatott könyveket, fogadhatott vendégeket, gégerákja miatt 1991-ben lett öngyilkos. Társait később szabadlábra helyezték, azóta mindannyian meghaltak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Titanic
- Több mint hét évtizeddel az elsüllyedése után fedezték fel a Titanic roncsait
- Száz év elteltével már szinte semmi sem maradt a Titanic roncsából
- A Titanic első hivatalos útja volt egyben az utolsó is
- A szerény magyar hajóorvos, aki a Titanic túlélőit mentette
- Osztriga és bárány került a Titanic utasainak asztalára egy elárverezett étlap szerint
- Tudtad, hogy hét híres ember is lekéste a Titanicot?
- 3800 méter mélyen sincs biztonságban a Titanic roncsa
- Saját legendájának áldozatává vált a Titanic
- A nemzetközi egyezmények sem tudják megvédeni az enyészettől a Titanic roncsát
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap