Sosem látott értékű ékszer került elő egy angolszász sírból
2022. december 8. 11:20 Múlt-kor
A northamptonshire-i Harpole falujában felfedezett 7. századi sírban egy aranyból és ékkövekből összeállított nyakláncra bukkantak, amely a korból ismert leggazdagabb sírmelléklet.
A harpole-i nyaklánc (balra) és rekonstrukciója (jobbra) (Twitter / MOLA)
Korábban
A Londoni Régészeti Múzeum (MOLA) régészei egy építkezést megelőzően tárták fel az érintett területet. Első ránézésre a helyszín nem ígért jelentős mennyiségű régészeti anyagot: sem templom, sem temető nem volt ismert a területen.
Az egyetlen ismert harpole-i leletet egy római mozaik képezte, amelyet a 19. században, a város egy másik részén álló villában találtak, és azt is eltávolították már egy évszázaddal ezelőtt.
A nyolchetes ásatás utolsó napján a vezető régész, Balázs Levente Bence épp egy szemetesgödörnek hitt mélyedés tartalmát vizsgálta át, amikor előbb néhány fogra bukkant, majd nem sokkal később arany csillogására lett figyelmes.
Utóbbi végül egy díszes arany nyaklánc gránátkővel kirakott négyszögletű központi függőjének bizonyult. A láncon összesen harminc gyöngy és függő található, amelyek aranyból, gránátból, színes üvegből, más féldrágakövekből és római aranypénzekből készültek.
Mint kiderült, a nyaklánc egy i. sz. 630–670 között elhunyt személy ágytemetkezésének része volt. A csontok már rég elporladtak, de a nyaklánc arról árulkodik, hogy az eltemetett személy nőnemű volt; ezt támasztja alá az ágytemetkezés maga is, amely gyakorlatot az angolszász időszak legmagasabb rangú női számára tartották fenn. Temetésekor a lánc nem a nyakában volt, hanem mellette, az ágyon.
A lábai mellett két oldalt egy-egy cserépedényt temettek mellé; az első ilyen edények, amelyek elemzésre alkalmas szerves maradványokat rejtenek. Egy másik tárgyat az azt körülvevő talajjal együtt emeltek ki, hogy laboratóriumi körülmények között hozzák majd napvilágra. A röntgenes vizsgálatok egy jókora, fára rögzített, díszes kialakítású keresztet fedtek fel, amelyet emberi arcok korábban soha nem látott, ezüstből és kék üvegből készített ábrázolásai díszítenek.
A kereszt röntgenfelvétele (Twitter / MOLA)
„Kevés temetkezés származik i. sz. 7 századnál korábbi időkből, ahonnan inkább előkelő férfiak sírjait ismerjük; ahogy pedig a kereszténység elterjedt, megritkultak a drága, értékes sírmellékletek, ugyanis a korai egyház rossz szemmel nézte a díszes ékszerekkel való temetkezést” – mondta el Lyn Blackmore, a MOLA szakértője.
„A harpole-i kincs nem a leletek számát, hanem azok értékét tekintve a leggazdagabb ismert [ágytemetkezés], és itt látjuk a legtöbb aranyat és vallási szimbolikát is.”
A keresztet díszítő arcok egyike (Twitter / MOLA)
A sírban talált szerves anyagban toll, textíliák és bőrök maradványai is jelen lehetnek, a további kutatások pedig felfedhetik, hogy az eltemetett ágyhoz tartozott-e ágytakaró vagy baldachin.
A két cserépedény frank stílusban készült, vagyis valószínűleg a mai Franciaország vagy Belgium területéről származhattak. A régészek bíznak abban, hogy a későbbi elemzések fényt derítenek a bennük lévő szerves maradványok eredetére; az eddigi elemzésekkel a mirhát sikerült kizárni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Demográfiai változások Magyarországon 1945-től
II. Népesség, település, életmód
- Propagandakampánnyal sem tudtak sok magyarországi szlovákot rávenni a Csehszlovákiába költözésre 1946-ban
- Hiába tiltakoztak sokan, több tízezer magyarországi németet telepítettek ki a kollektív bűnösség elve alapján
- Szinte bárki felkerülhetett a kitelepítendők listájára Rákosi alatt
- Magyarok is települtek át „szlovákként” Csehszlovákiába a lakosságcsere keretében
- Megérdemelték a kitelepítést a németek?
- Előnyei mellett számos hátránnyal járt az Asszuáni-gát megépítése 09:05
- Életének tíz évét áldozta Mozart műveinek rendezésére Ludwig Ritter von Köchel tegnap
- Lincolnék ellentmondásos házassága tegnap
- Egy verekedésnek köszönhette jellegzetes mosolyát Humphrey Bogart tegnap
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi tegnap
- Gyanús körülmények között hunyt el az utolsó Árpád-házi király tegnap
- Raszputyin a sátán szolgája tegnap
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból 2025.01.13.