Miért mosolyog ránk egy kora középkori svájci férfi?
2019. május 21. 15:01 Múlt-kor
Adelasius Ebalchus mintegy 1300 évvel ezelőtt élt a mai Svájc területén. Annak ellenére, hogy a Kr. u. 8. századra a Római Birodalom már megbukott, meglehetősen latin jellemzőkkel bírt nevén kívül is – írja a National Geographic.
Korábban
Mirjam Wullschleger, Solothurn kanton régészeti hatóságának szakértője elmondta: a névválasztás szándékos volt. Ekkoriban kezdődött csupán meg a germán alemannok betelepülése a mai ország északi részén lévő Svájci-fennsíkra, a rómaiak által meghonosított nyelv, kultúra és szokások még javában uralkodtak a térségben.
Arcán kívül azonban sok szempontból csak találgatni tudunk Adelasius életéről. Az arcot egy 2014-ben felfedezett csontváz koponyája alapján rekonstruálták. Maradványai a Grenchen városában egy építkezésen talált 47 sír egyikében voltak. A temetkezések római szokás szerint történtek – a sírok kövekkel voltak kirakva, és befedve, a halottak lába észak felé mutatott.
Maradványai alapján a kutatók megállapították, hogy Adelasius 19 és 22 éves kora között járhatott halálakor, és körülbelül 168 centiméter magas lehetett. Krónikus csontvelőgyulladásban és különféle vitaminok hiányában szenvedett, ezek valószínűleg együttesen okozták korai halálát. Kövekkel kirakott sírja magasabb társadalmi státuszt tükröz a korabeli település más lakóinál.
Amikor felkérték Oscar Nilsson régészeti arcrekonstrukciós szakembert a projekthez, a férfit nem csupán a 3D-nyomtatással lemásolt koponya minősége és részletessége döbbentette meg, de középkori „modelljének” fogazata is.
„Nem láttam még ennyire egyenletes és tökéletes fogazatot” – mondta Nilsson, aki egészen a paleolitikumból származó maradványok alapján is végzett már rekonstrukciót. „Nem ez a megszokott eset számomra. Gyakran az alapján kell nekiállnom a fogak rekonstrukciójának, hogy mi van körülöttük.”
Nilsson rögtön tudta, hogy valamilyen módon ki kell emelnie Adelasius fogazatát, ezért végül úgy döntött, hogy a rekonstruált arc mosolyogni fog – ilyen döntést a szakember nem hoz meg egykönnyen.
Nilsson elmondta, más arcrekonstrukciók esetében – mint például amikor a hatóságoknak segít tevékenységével – nem tanácsos mosolyogva ábrázolni az elhunytat. Elvonja a figyelmet a fizikai összhatásról, továbbá létrehoz „egy tudatalatti feltételezést, hogy boldog emberről van szó.”
„Nem áll szándékomban leírni egy olyan személyiséget, amelyről semmit sem tudok” – mondja. „Ugyanakkor olyan arcot kell létrehoznom, amely átadja azt, hogy ez a személy valaha élt, és lelke volt.”
A szakember számos térségből és korból származó alanyokkal dolgozott már, de a kora középkori Svájc számára is újdonság volt. „Igen izgalmas és igencsak keveset kutatott” – mondta. „Remélem, képes vagyok némi fényt vetni a történelem e korszakára.”
Adelasius a grencheni Kulturhistorisches Museumban kerül kiállításra júniusig, majd Solothurn kanton régészeti múzeumának állandó kiállításába kerül Olten városában.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
10. Államalapítás és az új rend megszilárdulása Magyarországon a 10–13. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Egyensúlyteremtő képességében rejlett Szent István sikereinek titka
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap