Megtalálták a híres japán csatahajó roncsát
2015. március 4. 12:10 MTI
Megtalálta egy híres japán csatahajó, a II. világháború legnagyobb tengeri ütközetében elsüllyedt Muszasi roncsát a Sibuyan-tenger mélyén Paul Allen amerikai milliárdos.
Korábban
A Microsoft szoftvergyártó óriáscég társalapítója nyolc éve kutatott az amerikai haditengerészet által a Fülöp-szigeteki vizeken elsüllyesztett hajó, minden idők egyik legnagyobb és legmodernebb csatahajója után a kutatóhajóként is szolgáló szuperjachtja, a M/Y Octopus fedélzetéről.
A roncsra a hét végén bukkantak rá az Octo ROV nevű távirányítású szonda segítségével, 1000 méter mélyen a tengerfenéken - jelentette be szerdán közleményben a milliárdos kommunikációs ügynöksége, az Edelman. Paul Allen fotókat és egy egyperces videót is feltett az internetre a leletről, ezeken jól látszik egyebek közt a japán császári címer a hajó orrán.
A milliárdos mérnöki csodának nevezte a maga korában elsüllyeszthetetlennek tartott csatahajót, amely 1942-es építése idején a legnagyobb és legkorszerűbb volt a világon. Mint hozzátette, szíve mélyén maga is mérnök, ezért igen nagyra értékeli a technológiát és azt az erőfeszítést, amelyet a megépítésére tettek.
A 263 méter hosszú, teljes terhelésnél 73 ezer tonnás páncélozott csatahajót kilenc 460 milliméteres ágyúval szerelték fel, ezáltal nagyobb tűzerejű volt, mint addig bármely más, hagyományos ágyúval ellátott hadihajó. 1944. október 29-én, a leytei csata tetőpontján süllyedt el 2399 emberrel a fedélzetén, miután 400 amerikai vadászbombázó nyitott rá össztüzet. A legénység 1023 tagja veszett a hullámsírba.
Allen közölte, hogy hadisírként tekint a hajóroncsra és környékére, és együtt akar működni a japán kormánnyal abban, hogy a helyszínt méltó, a japán hagyományokkal összhangban álló tisztelet övezze. A filantróp milliárdos megtiszteltetésnek nevezte, hogy ő találhatta meg a tengeri hadászat történetében oly jelentős szerepet játszó hajót és fejet hajthat "a fedélzetén szolgáló férfiak rendkívüli bátorsága előtt".
Egy szervezet, amely veterán japán tengerészgyalogosok segítésével és haditengerészeti kutatásokkal foglalkozik, közölte, hogy megemlékezést tartanak a helyszínen, ha megerősítést nyer, hogy a Muszasit találták meg. Japán szakértők közölték, alig várják, hogy tanulmányozhassák a roncsról készült felvételeket és azok alapján eldönthessék, valóban a legendás japán hadihajóról van-e szó.
A hirosimai tengerészeti múzeum igazgatója, Todaka Kazusige szerint a felvételek első ránézésre igazolni látszanak, hogy a Muszasi roncsát találták meg. A szakember szerint a felfedezés "drámai értelmet" nyer azáltal, hogy az közvetlenül a világháború befejezésének 70. évfordulója előtt történt; sokakat elgondolkodtathat a háborúk értelméről. A Fülöp-szigetek közlekedési minisztériumában történelminek nevezték és a Titanic megtalálásához hasonlították a felfedezést.
A leytei csata, amelyben az amerikai haditengerészet ausztrál hadihajókkal együtt legyőzte a japánokat, a második világháború legnagyobb tengeri ütközetének számít. A csatában megsérült a Muszasi testvérhajója, a Jamato is, amelyet fél évvel később, útban Okinava felé süllyesztett el az amerikai haditengerészet.
A Jamato-osztályú Muszasi volt az utolsó hadihajó, amelyet a japán császári hadsereg számára építettek a nagaszaki Mitsubishi Heavy hajógyárban. A világháború alatt épült három legnagyobb japán hadihajó roncsai közül eddig csak Jamatóét találták meg, a Muszasié és a Sinanóé eddig eltűntnek számított.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap