Megfejtették a templomos lovagok hosszú életének titkát
2016. április 11. 16:08
Korábban
A hosszú élet titka
Franceschi és kollégái a történelmi források alapján megállapította, hogy a lovagok hetente csak háromszor ettek húst, így valószínűleg ennek köszönhető, hogy részben sikerült elkerülniük a korszakban igen elterjedt, tűzön sült hús (a gyakori fogyasztás esetén megjelenő) rákkeltő kockázatait. A templomosok a tenger gyümölcseire egyfajta húspótlékként tekintettek, gyakorlatilag a tudtukon kívül vittek be a szervezetükbe a vér koleszterin- és trigliceridszintjére jótékony hatással levő omega-3 zsírsavakat. Mindemellett a lovagok nagy mennyiségben fogyasztottak hüvelyeseket a zöldségek és a gyümölcsök mellett.
„A hüvelyesek a probiotikumok legerősebb természetes forrásai, a bélflóra „jó” baktériumainak tápanyagai. Ez volt az egészséges táplálkozásuk egyik legfontosabb titka” – magyarázta Franceschi. Végül a templomosok mértékkel itták a korszak (a folyóvizek szennyezettsége miatt) egyik legfontosabb folyadékát, a bort, amelyet gyakran aloepéppel kevertek össze. Az aloéról ma már tudjuk, hogy fertőtlenítő, antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal bír.
„Úgy véljük, a megfelelő életmód és étrend lehet a magyarázata a templomos lovagok rendkívül magasnak számító életkorának” – írták a kutatók, majd hozzátették: „a tanulj a múltból” mottó sohasem volt ilyen aktuális.
A helyes étkezés ugyanakkor nem menthette meg a lovagokat a politikától. Mivel a szerzetesek szegénységi fogadalmat tettek, nem lehettek gazdagok, a rend azonban saját ügyeinek bonyolítására óriási vagyont halmozott fel. A templomosok hatalma a hódítások, az adományok, valamint banki tevékenységük révén hamarosan egész Nyugat-Európára kiterjedt, és az uralkodók legfőbb hitelezőivé váltak. (A 13. századra az Európa bankáraivá váló templomosok – más keresztény hitelezőkkel szemben – már kamatot is felszámolhattak.)
IV. Szép Fülöp francia király legnagyobb hitelezői is a Szentföldről kiszoruló templomosok voltak, az uralkodó helyzete könnyítése érdekében 1307. október 13-án 140 lovagot letartóztatott, és megkezdte a rend felszámolását. Sokak szerint péntek 13-át azért tartjuk szerencsétlen napnak, mivel 1307. október 13-a, a templomosok elfogásának napja péntekre esett, ez azonban valószínűleg csak egy legenda. A templomosokat többek között a feszület leköpésével, Krisztus tagadásával, ördögimádással, valamint azzal vádolták, hogy fenéken csókolták egymást a beavatási szertartásokon.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
maják
- Már az aztékok is kötöttek fogadásokat különféle játékok végkimenetelére
- Bizarr labdajáték jelentette a legnagyobb szórakozást Tikal népének
- Háromezer éves maja települést fedeztek fel Guatemalában
- A magyar sajtó és a bolgár hadba lépés
- Minden évben várják, de eddig nem jött el a világvége
- A hódítók nem tudták teljesen eltüntetni az amerikai őslakosok hagyományos népi játékait
- A titokzatos dzsungelbéli főváros a Csillagok Háborúja díszletéül is szolgált
- A leghíresebb maja romváros eddig lezárt részei is látogathatók lesznek
- A maja villámisten ritka szobra került elő Mexikóban
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.