Margit hercegnő azonnal beleszeretett a jóképű pilótába
2024. november 27. 10:20 Múlt-kor
A brit királyi család egyik legnagyobb botránya volt, mikor Margit hercegnő beleszeretett Peter Townsend-be. A románc sokat váratott magára, az első találkozás után évek teltek el, mire lehetőségük adódott beszélgetni. Aztán viharosra fordult a kapcsolat, a férfi elvált és minden lehetőséget kihasználtak, hogy együtt tölthessék az időt. Az eljegyzésük nagy felindulást keltett a királyságban.
Peter Townsend repülőgépével
Korábban
Amikor a fiatal Margit hercegnő először találkozott Peter Townsend-el, a férfi éppen VI. Györgyhöz tartott állásinterjúra. Az érett férfinek valószínűleg fel sem tűnt a 14 éves Margit hercegnő kitüntetett figyelme és gondolatai között csak a busás fizetséggel és temérdek presztízzsel járó állás lebeghetett.
Csak évekkel később ismerkedtek meg rendesen, amikor Townsend több hónapos afrikai utazásra kísérte az uralkodói családot. A lány ekkor még mindig csak 17 éves volt, míg a férfi már harmincas évei elején járt és kevéssé boldog kétgyermekes házasságban élt. Ez viszont nem akadályozta azt, hogy utazásaik során mindig szomszédos szobákban lakjanak. A király halála után még közelebb kerültek egymáshoz, hiszen Townsend az anyakirálynő udvartartásába került.
Botrányos románc
1947 őszén vadászat során már temérdek időt töltöttek együtt. 1952-ben Townsend még a feleségétől is elvált, arra hivatkozva, hogy házastársát hűtlenségen kapta. A románca a hercegnővel ekkor lángolt fel csak igazán.
Margit hercegnő egy fogadáson
A két fél között hamarosan szerelem szövődött. Margit bánatára azonban kiszemeltje több szempontnak sem felelt meg a királyi elvárásoknak, Townsend elvált férfi volt, továbbá családja generációkra visszamenően jelentős katonai múlttal rendelkezett, mégsem voltak nemesi felmenői.
Érdekes módon az utóbbi volt a kisebb akadály, hiszena rangon aluli házasságot még azzal a feltétellel könnyen el lehetett volna fogadni, hogy a kapcsolatból származó gyermekek nem öröklik édesanyjuk rangját és címeit, illetve természetesen az öröklési sorból is kizárták volna őket. Az elvált státusz azonban már jóval keményebb dió volt, hiszen az Anglikán Közösség ferde szemmel nézett azokra, akik felbontották házasságukat és így próbáltak új társat keresni.
Margit továbbra is csak 23 éves volt, ami azt jelentette, hogy szükséges volt az aktuális angol uralkodó belegyezésére. Szerencséjére a királynő éppen nővére II. Erzsébet volt, aki személy szerint nem szívesen állt volna húga boldogságának útjába, viszont a döntését nemcsak a parlament, valamint Winston Churchill miniszerelnök és az angol közvélemény is negatívan fogadta volna. Ezért alattvalói megnyugtatására egy évnyi gondolkodási időt kért.
Peter Townsend (balra) a brit Királyi Légierő kötelékében
Az időtartam letelte után sem jutott döntésre, ezért azzal nyugtatta szeretett húgát, hogy várjon még egy évet, így 25 éves korában már önállóan dönthet szerelmi ügyéről. Margit ekkor az éppen regnáló miniszterelnökhöz, Anthony Edenhez fordult, a királyi házasságról szóló 1772-es törvénycikk érvénytelenítésével kapcsolatban. Mivel a férfi maga is elvált és újraházasodott, ezért szimpátiát ébresztett benne az ifjú hölgy kérése és javaslatára a parlament megszavazta a jogszabály érvénytelenítését.
Peter Townsend beteljesületlen szereleme
Amikor elérkezett a nagy lehetőség Margit furcsa módon meghátrált. A korabeli közvélemény ezt azzal indokolta, hogy megrémítette az az eshetőség, hogy gyermekei nem a királyi családba születnek majd.
1955 október 30-án hivatalosan is bejelentette, hogy eljegyzését a férfival felbontotta, helyette inkább az államérdeket és hercegnői kötelességét helyezte előtérbe.
Townsend az Idő és lehetőség című életrajzában részletesen írt a szakítás körüli eseményekről, melyben kifejtette, hogy mindketten belátták, hogy a házasság rengeteg bonyodalommal járna és számos konfliktust eredményezne a királyi családdal. Ezért életüket inkább külön utakon folytatták és békességben mondtak búcsút. A férfi ezután elzárkózott a nyilvánosságtól és Belgiumba költözött. A sor különös fintora, hogy olyan hölgyet vett feleségül, aki kísértetesen hasonlított korábban imádott hercegnőjére...
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2010
- Magyar békefenntartók Kínában: haditengerészek a felkelők ellen
- Egy világrekorder magyar stewardess 27 ezer órája a levegőben
- Interjú Oborni Terézzel
- Paraszt Bruegel. Egy holland humanista élete
- Elhurcolva és elhurcolva. Lajos Iván próféciája 1939-ben
- A szovjetterror fehérorosz áldozatai, avagy a Kuropati erdő borzalmas titka
- Anyatejút. A szoptatás kultúrtörténete
- Csellóval a frontra. Egy kalocsai körorvos különleges kalandjai
- Prodam Guidó szenzációs akciója: az első repülés Budapest felett
- Margit hercegnő azonnal beleszeretett a jóképű pilótába 10:20
- Már hároméves korában a kamera elé állt Bruce Lee 09:50
- Nagylelkű felajánlásával sok vitát váltott ki Alfred Nobel 09:06
- Egész életében idegenkedett a politizálástól Babits Mihály tegnap
- Slachta Margit, az elesettek védelmezője tegnap
- Több százezer embert buzdított cselekvésre Martin Luther King tegnap
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél tegnap
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban tegnap