Ideiglenesen szabadon engedik Goran Hadzicot
2015. április 14. 09:49 MTI
Súlyos egészségi állapotára tekintettel ideiglenesen szabadon engedik hágai börtönéből Goran Hadzicot, a horvátországi szerbek egykori vezetőjét, akit háborús és emberiesség elleni cselekményekkel vádol az egykori délszláv háborús bűntettek ügyében ítélkező ENSZ-bíróság - értesült a szerb sajtó hétfőn.
A hágai Nemzetközi Törvényszék március közepén elutasította Hadzic szabadlábra helyezési kérelmét, a vádlott azonban fellebbezett, és ezt most jóváhagyták. A fellebbviteli tanács döntése értelmében Goran Hadzicot az amszterdami repülőtéren adják át a szerb kormány képviselőjének, akivel Szerbiába utazhat. A szerb belügyminisztérium garanciát vállalt a vádlottért.
Szerbiai tartózkodása alatt Hadzic nem hagyhatja el Újvidék város területét, éjszaka otthon kell tartózkodnia. A belügyminisztérium dolgozói minden nap felkeresik, majd jelentést írnak a törvényszéknek arról, hogy a vádlott betartja-e a megbeszélt feltételeket. Goran Hadzicnak le kell adnia útlevelét a szerb hatóságoknak, nem léphet kapcsolatba az ügyében érintett áldozatokkal vagy szemtanúkkal, és nem nyilatkozhat a sajtónak. Hadzicnak végső stádiumban lévő agytumorja van, orvosai tavaly novemberben 12-24 hónapot jósoltak neki. Májusban vissza kell térnie Hágába.
Goran Hadzic az önkényesen kikiáltott Krajinai Szerb Köztársaság elnöke volt. Azzal vádolják, hogy felelősség terheli az 1991 júniusa és 1993 decembere között a horvátországi Kelet-Szlavónia területén a helyi szerb erők által elkövetett gyilkosságokért, kínzásokért, jogellenes fogva tartásért, embertelen bánásmódért, deportálásokért és rombolásért.
A volt krajinai vezetőt csak 2011-ben vették őrizetbe Szerbiában. Ő volt az utolsó szökésben levő a hágai törvényszék által megvádolt 161 személy közül. Hadzic a per hivatalos kezdetét megelőző eljárás során ártatlannak vallotta magát az ellene felhozott vádpontokban. Pere 2012 októberében kezdődött, a vád tavaly áprilisban fejezte be a bizonyítási eljárást, a védelem pedig júliusban kezdte meg a bizonyítékok felmutatását. A tervek szerint leghamarabb az idei év végén születhet ítélet ügyében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap