Hivatalosan is aknamentesek a Falkland-szigetek
2021. február 10. 10:19 Múlt-kor
Sikeresen ért véget a kampány, amely a Falkland-szigetek aknamentesítését tűzte ki céljául 2009-ben. Az immár majdnem 40 éve véget ért konfliktus után több ezer taposóakna rejtőzködött a szigeteken, embereket és állatokat egyaránt veszélyeztetve.
Korábban
A projekt közreműködői mintegy 13 000 darab rejtett robbanóeszközt távolítottak el, amelyeket az 1982 tavaszán zajlott konfliktus során helyeztek el az argentin erők, hogy megnehezítsék a brit csapatok dolgát.
Az argentin csapatok 1982. április 2-án szállták meg a 19. század közepe óta brit fennhatóság alatt lévő szigetcsoportot, amely az argentin szárazföldhöz való közelsége ellenére történelmileg lakatlan volt, azonban a spanyol gyarmati hatóságok, majd később az argentin állam részéről rendszeresen felmerült birtokbavételének igénye. A megszálló erők egyik első dolga volt a partraszállásra legalkalmasabb partszakaszok elaknásítása.
A brit vezetés az invázió hatására egy hónapon belül mozgósított egy felmentősereget, amely viszonylag rövid küzdelem után, június 14-ére megtisztította a Falkland-szigeteket az argentin erőktől.
A háború vége azonban nem jelentette a veszélyek végét a Falkland-szigetek lakói számára: a mindennapi élet megszokott részévé váltak a tiltott zónák – elsősorban a partraszállásra alkalmas partszakaszok –, ahol aknamezők voltak vagy lehettek. Az aknamentesítés végeztével a ritkán lakott szigetcsoporton élők immár gondtalanul járhatnak korábban tiltott területeken is.
Népszerű tévhit, hogy az argentinok helikopterekről szórták véletlenszerűen a halálos akadályokat, erre azonban az aknamentesítés során nem találtak bizonyítékot a szakemberek – a szigeteken telepített csaknem 150 aknamező mindegyikét professzionális módon helyezték el erre szakosodott csapatok.
Bár a jelentősebb aknamezők nagy részét közvetlenül a harcok vége után a brit haderő tűzszerészei felszámolták – eredetileg 30 000-nél is több taposóakna rejtőzködött a szigetcsoport különböző pontjain –, a teljes aknamentesítés továbbra is váratott magára.
A 2009-ben megkezdett munkát a brit SafeLane Global és Fenix Insight cégek felügyelete alatt egy zimbabwei szakemberekből álló csoport végezte. Az utolsó aknákat 2020 novemberében távolították el.
A szigetek egyéb lakott területtől való távolsága, valamint a sziklás terep is nehezítette a résztvevők dolgát. A munkát bonyolította az is, hogy a dél-amerikai ország hadereje számos különféle taposóakna-típust tartott hadrendben – ezek közt voltak olasz, spanyol, izraeli és amerikai gyártásúak is –, amelyeket más-más jellemzők alapján kellett a szakembereknek felkutatni, illetve biztonságosan eltávolítani és megsemmisíteni. Ennek ellenére a projekt a kijelölt céldátumnál három évvel hamarabb teljesítette célját.
A Falkland-szigetek aknamentesítése azt is jelenti, hogy az Egyesült Királyság immár megfelel az 1997-ben aláírt, a taposóaknák betiltásáról szóló Ottawai Egyezmény követelményeinek azáltal, hogy semmilyen, a fennhatósága alatt álló területen nem találhatók ilyen eszközök a földben.
Wendy Morton, a Falkland-szigetekért felelős brit miniszter a bejelentéssel kapcsolatban elmondta: „Ez hatalmas eredmény a szigetek számára, és hálával tartozunk a briliáns aknamentesítő csapatnak, akik életüket tették kockára minden nap az aknák eltávolítása és megsemmisítése során, hogy biztonságossá tegyék a Falkland-szigeteket.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
pápaság
- Pápasága ideje alatt csaknem az egész bolygót beutazta II. János Pál
- Csupán 33 napig uralkodott a I. János Pál, a „mosolygós pápa”
- Számos protestáns ország tiltakozott XIII. Gergely pápa naptárreformja ellen
- Róma elfoglalása zárta le az egységes Olaszországért folytatott hosszú küzdelmet
- A macskák vallásos imádata is szerepelt a templomosok ellen felhozott vádak között
- Nagy tekintélyű professzor távozása után kezdett el hanyatlani az első magyar egyetem
- Mintafeleség lehetett a mérgezésekkel megvádolt Lucrezia Borgia
- Élhetőbb várossá alakította Rómát IV. Sixtus, a reneszánsz pápa
- A magyar győzelem hírére zúgnak délben a harangok
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap