Filmmel és új hangszereléssel ünneplik a 100 éves Székely Himnuszt
2022. május 24. 16:20
1922. május 22-én, kereken 100 esztendővel ezelőtt csendült föl először Csanády György (szöveg) és Mihalik Kálmán (zene) közös szerzeménye, a Székely Himnusz. Az évfordulóra a Magyar Mozgókép Szemle-díjas Takó Sándor és a történelmi dokumentumfilmes Bárány Krisztián rendezésében himnuszfilm készült. A Magyar Mozgókép Szemle-díjas Takó Sándor és a történelmi dokumentumfilmek alkotójaként ismert Bárány Krisztián rendezésében lenyűgöző himnuszfilm készült. A filmben olyan ikonikus székelyföldi szimbólumok jelennek meg, mint a Csíksomlyói búcsú, a Gyilkos-tó, vagy a székelyderzsi Szent László legenda-freskók. A székelyföldi felvételeket Derzsy András, és Jorgopulos Jannis operatőrök fényképezték.
A Vigyázó-hegység Erdélyben
Korábban
„Még 2019-ben, az Erdély – Ég és föld között filmprodukciónk forgatásán állapodtunk meg alkotótársaimmal, Cseh Istvánnal és Bárány Krisztiánnal, hogy az évfordulóra a Himnusz jelentőségéhez méltó filmet és zenei feldolgozást készítünk, megdobogtatva magyar és székely testvéreink szívét határon innen és határon túl.” – mesélte el a film születésének körülményeit Takó Sándor, az évfordulós himnuszfilm ötletgazdája, producere és társrendezője.
Az évfordulóra nem csak új film, de új hangszerelésű Himnusz-feldolgozás is készült Cseh István, Prima Junior díjas, gyergyószentmiklósi születésű zeneszerző alkotásában, a Nemzeti Filharmonikusok és a Nemzeti Énekkar előadásában, Kocsár Balázs vezényletével. A hangfelvétel a Művészetek Palotájában készült.
„Székelyföld. Ezer szállal kötődök e földhöz, s számomra olyan természetes ezeknek az erdőknek a zúgása, vizeknek csobogása mint a gyermeknek az édesanyja közelsége… s mégis, mintha templomba lépne be az ember, így lépdelek én is a mohával borított ösvényeken, betelni a látvánnyal s az értékekkel szinte lehetetlen. Ezt az érzést szerettem volna közvetíteni zenémmel.” – nyilatkozta Cseh István zeneszerző.
„Ahogy az Erdély – Ég és föld között sorozatunk, úgy a Székely Himnusz klipje is őszinte elhivatottságból született. Felidézünk számos pillanatot Erdély és Székelyföld mindennapjairól, kincseiről. E képsorok érzelmeket közvetítenek, s emlékeket ébreszthetnek sokunkban. Bízom benne, hogy határon innen és túl a klip is erősítheti az összetartozást, éppen úgy, mint maga a Székely Himnusz.” – tette hozzá Bárány Krisztián, a film társrendezője.
„Erdélyi, brassói születésű a magyar irodalom kiemelkedő alakja, Áprily Lajos, a reformáció Európa-hírű prédikátora, a szász Honterus, és erdélyi, besztercei születésű a román Himnusz szerzője, Andrei Muresanu is. Az erdélyiség, és a közép-európaiság alapja, hogy tiszteletben tartsuk és támogassuk egymás hitét, hagyományait. Ebben a szellemben készítettük az Erdély – Ég és föld között produkciónkat is, amelynek moziverziója reményeink szerint még idén beutazhatja a Kárpát-medencét. A nemzeti és kulturális sokszínűség fontos, hogy 2022-ben összehozza, ne pedig szétválassza Közép- és Kelet-Európa népeit. Ennek sarokköve, hogy mindenki szabadon énekelhesse és átélhesse saját himnuszát. Remélem ehhez mi is hozzájárultunk ezzel a filmmel. Köszönjük szépen minden segítőnknek és támogatónknak, hogy ezt lehetővé tették." – zárta Takó Sándor.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyiptom
- Kalandfilmbe illő módon fedezték fel Tutanhamon sírját
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Még a nevét is el akarták törölni a vallásreformer fáraónak
- Az örök élet elnyerésének esélyét növelte a luxuscikknek számító Halottak Könyve
- Hollandia régészeti leleteket adott vissza Egyiptomnak
- Három különböző arcot is kapott a rejtélyes körülmények között elhunyt Tutanhamon
- Városonként eltérő teremtésmítoszok jöttek létre az ókori Egyiptomban
- Teljesen el akarták törölni az egyik legnagyobb egyiptomi uralkodó emlékét
- A szerelemért dobta el korábbi nevét és vallását Omar Sharif
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.