Felfújható tankokkal, hangszórókkal és sok füsttel támadt a II. világháború amerikai szellemhadserege
2021. augusztus 13. 08:11 Múlt-kor
Korábban
Valódinak hangzottak
A hangokkal történő félrevezetés a 23. különleges egységen belül a 3132. jelzőszázad feladata volt. A híres Bell Labs laboratórium mérnökei segítségével páncélos, gépesített és gyalogos csapatok mozgásainak hangját vették fel különféle helyzetekben még az Egyesült Államokban, majd a felvételeket magukkal hozták Európába. A felvételek a kor technikai színvonalának megfelelően mágnesszalagra kerültek rögzítésre. Nagy erejű hangszórók segítségével akár 25 kilométerre is hallani lehetett, ahogyan néhány jármű egy egész páncéloshadosztály mozgásának megfelelő, valóságosnak tűnő hangzavart kelt.
Kusza vonalak
A rádiós félrevezetők szerepét a csupán Különleges Jelzőszázadnak nevezett egység töltötte be. A század állományát a hadsereg egészéből válogatott kiváló rádiósok alkották, akik hamis hálózatokat hoztak létre, miközben más, valódi egységek rádiósait utánozva beszéltek egymással. Az egyes távírógép-kezelők stílusait is megtanulták utánozni, így akár azt is elhitethették az ellenséggel, hogy egy rég továbbállt egység még mindig az addigi helyén van – az ellenség is az egyedi stílusjegyekre figyelt a táviratos közlés figyelésekor. Az alakulat negyedik eleme a 406. harci műszaki zászlóalj volt, amely a fegyveres biztosítást látta el.
Valódi improvizálás: „atmoszférika”
A franciaországi hadjárat kezdetén – a művészi improvizálás méltó példájaként – egy újabb eszközzel bővítették ki fegyvertárukat: az általuk csak „atmoszférikának” nevezett valódi színjátékkal. Ez a német kémeket és civil besúgókat vette célba a már szövetséges kézen lévő területeken. Az „atmoszférika” keretében a 23. különleges egység tagjai nagyobb egységek jelzéseit helyezték el egyenruháikon, valamint magas rendfokozatú tiszteknek álcázták magukat – ez utóbbi egyébként az amerikai katonai törvények megszegése volt, azonban az egységnek nem származott belőle baja. Hamis parancsnoki központjaik mellett a városi kávézókat is ily módon álcázva látogatták, és hangosan tárgyaltak ki valótlan hadműveleti terveket, hogy az esetleg hallgatózó informátorokon keresztül további zavart keltsenek az ellenség köreiben.
Az „atmoszférika” keretében az egység többször keltette hatalmas csapatszállító teherautó-konvojok látszatát úgy, hogy néhány járművet egy meghatározott útvonalon vezettek körbe-körbe, miközben úgy tűnt, a jármű tele van – valójában a ponyvával letakart plató leghátsó részén ültek csak katonák.
Egy alkalommal a garantált hatás elérése érdekében az alakulat katonái egy egész konvojnyi dzsippel – amelyek gondosan fel voltak díszítve a 6. páncéloshadosztály jelzéseivel – érkeztek meg egy kollaboránsgyanús személy által üzemeltetett vendéglátóhelyhez. A dzsipek egyike a vezérőrnagyi piros rendszámmal volt felszerelve, és egy csakugyan kétcsillagos tábornoknak álcázott katona utazott a hátsó ülésén. A „tábornok” és „őrsége” ezután bement az épületbe, rekvirált hat láda drága konyakot, és fizetés nélkül távozott – gondolatmenetük az volt, hogy ha valamit, akkor ezt az esetet biztosan el fogja panaszolni az illető a németeknek, ha valóban nekik dolgozik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Félezer kilométert gyalogolt a szabadság felé Winston Churchill 16:05
- Egész életében a jámborságot hirdette Szalézi Szent Ferenc 15:05
- Hős harcos volt a különcnek tartott filozófus, Szókratész 09:05
- Öt fejedelmet szolgált Kemény János mielőtt trónra lépett volna tegnap
- Felesége mentette meg az őrülettől a különc Salvador Dalít tegnap
- 10+11 furcsaság a sorozatgyilkosokról tegnap
- Nixonon a paranoia jelei mutatkoztak tegnap
- „Mindig képes volt feltámadni” Korda Sándor, akit VI. György ütött lovaggá tegnap