Évtizedeken át titok maradt Al Capone halálának valódi oka
2020. május 5. 14:59 Múlt-kor
Korábban
A leépülés kezdete
Mielőtt a szesztilalom hivatalosan is érvénybe lépett 1920-ban, Capone már elég nagy hírnevet szerzett magának New Yorkban ahhoz, hogy mentora, Johnny Torrio Chicagóba hívja, hogy csatlakozzon Colosimo bandájához. A bandavezér ekkoriban havonta 50 000 dollárt (mai értéken több mint 645 000 dollárt) keresett a legősibb mesterséghez való háttér biztosításából a városban.
A fiatal Capone nem csupán a sikerre, de annak külsőségeire és élményeire is vágyott, és számos alkalommal végzett – mondhatni – „minőségellenőrzést” a bordélyban. Miután kiderült, hogy megfertőződött a nemi úton terjedő betegséggel, szégyenében eltitkolta, és nem próbált semmiféle kezelést keresni.
Ennél jóval sürgetőbb ügyek is akadtak életében, mint a testében tenyésző mikróbák: Torrióval hamarosan azon mesterkedtek, hogy megöljék Colosimót, és átvegyék tőle birodalmát – ezt végül 1920. május 11-én meg is tették.
Az évtized során nem volt megállás Capone számára: átvette az uralmat a chicagói bordélyok után az illegalitásba szorult szeszkereskedelem felett is, és a kor egyik leggazdagabb emberévé vált.
Terjeszkedése közben sokszor látványosan és kegyetlenül számolt le ellenfeleivel, következmények nélkül – ennek leghíresebb példája az 1929. február 14-ei, úgynevezett Valentin-napi mészárlás. Ennek hatására egyre többen hitték el: Capone valósággal érinthetetlen.
Az 1920-as évtized végére már jelentkező elmebaja környezete legtöbb tagjának még nem tűnt fel, amikor Capone csillaga leáldozott, és a hatóságok adóelkerülés vádjával letartóztatták 1931. október 17-én. A 11 év börtönre ítélt gengszterkirály fogságban töltött évei alatt állapota rohamosan elkezdett romlani, amit leginkább kognitív zavarai és hisztérikus rohamai jeleztek.
Capone mintegy nyolc évet ült le kiszabott büntetéséből, 1934-től az újonnan megnyílt Alcatraz szigetén San Franciscónál. Ahogy a szifilisz egyre jobban gyengítette idegrendszerét, egyre kevésbé volt képes az utasítások betartására.
Felesége, Mae erre hivatkozva kardoskodott szabadon engedése mellett – Capone ekkor már fűtött cellájában is legtöbbször téli kabátban és kesztyűben ücsörgött. 1938 februárjában végül hivatalosan is diagnosztizálták neuroszifilisszel, és indítványozták szabadon engedését a kezeléshez.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap