Elhunyt Lennie Niehaus, Clint Eastwood zenei partnere
2020. június 3. 15:44 MTI
Meghalt Lennie Niehaus amerikai altszaxofonos, zenei rendező, komponista. A 90 éves Emmy-díjas művész számos híres film zenéjében működött közre.
Korábban
Múlt csütörtökön, 90 éves korában meghalt Lennie Niehaus. A világhírű amerikai altszaxofonos, zenei rendező, zeneszerző jó pár híres film zenéjében működött közre: Clint Eastwooddal például több mint két tucat moziban dolgozott együtt.
Lennie Niehaus zenész családban született 1929-ben St. Louisban, apja egy némafilmek alá játszó zenekarban dolgozott hegedűsként. Mint egy 2009-es interjújában mondta, akkor döntött a szaxofon mellett, amikor 1942-ben Corky Corcorant hallotta játszani.
„Apám sokkot kapott. Szaxofon? Inkább zongorázz, vagy hegedülj. Meglátod, egy bordélyházban zenélve fogod végezni. Valójában igaza lett, hiszen később furcsa kis klubokban játszottam” – mondta Niehaus tizenegy évvel ezelőtt.
Niehaus a Los Angeles-i közösségi iskolába járt, majd 1951-ben a város állami egyetemén (Cal State LA) szerzett diplomát zenei tanulmányokból. Előbb Phil Carreón zenekarában játszott, ezután Stan Kenton formációjába került, mielőtt besorozták volna a hadseregbe. 1954-ben szerelt le, és még öt éven át zenélt Kenton együttesében, amíg 1959-től Hollywood be nem szippantotta.
Zenei rendezőként működött közre a King Singers, Mel Tormé, Dean Martin és Carol Burnett produkcióiban, dolgozott a Hogan's Heroes című tévés vígjátékban, később a filmzeneszerző Jerry Fielding vette maga mellé. Utóbbival olyan alkotások zenéit készítették el, mint a Szalmakutyák (1971), A törvény nevében (1971), a Mestergyilkos (1972), A szerencsejátékos (1974), a Gáz van, jövünk! (1976) vagy a Majdnem futball (1977).
Clint Eastwooddal az ötvenes évek első felében, a hadseregben találkozott először, a későbbi hollywoodi legenda úszni tanította a monterey-i Fort Ordban. A jazz szeretete alapozta meg barátságukat.
A hetvenes évektől több mint két tucat filmben dolgoztak együtt, Niehaus olyan ismert hollywoodi művek zenei összeállítója volt, mint az Eastwood főszereplésével vagy rendezésében készült A törvényenkívüli Josey Wales (1976), Az igazságosztó (1976), A vesszőfutás (1977), a Szökés Alcatrazból (1979), a Kötéltánc (1984), a Fakó lovas (1985), a Halálhágó (1986).
Közös munka volt az 1988-ban bemutatott Bird - Charlie Parker élete című film, amelyben Forest Whitaker alakította a kultikus jazz szaxofonost.
Az Eastwood-Niehaus páros olyan további mozikban működött együtt, mint a Zöldfülű (1990), Az elefántvadász (1990), a Nincs bocsánat (1992), a Tökéletes világ (1993), A szív hídjai (1995), az Államérdek (1997), az Éjfél a jó és a rossz kertjében (1997), Az igazság napja (1999), az Űrcowboyok (2000), a Véres munka (2002), a Titokzatos folyó (2003), a Millió dolláros bébi (2004), a Levelek Ivo Dzsimáról (2006), A dicsőség zászlaja (2006), a Gran Torino (2008) és az Elcserélt életek (2008).
Az 1993-ban bemutatott tévéfilm, a Lush Life zeneszerzőjeként Emmy-díjat kapott, és 2008-ban ismét jelölték az elismerésre a Mitch Albom's For One More Day-ért, amelyet az ABC mutatott be.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
23. A reformáció és a katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Brutális boszorkányüldözésbe torkollott a király rögeszméje a 16. századi Skóciában
- A leves, amely megállított egy háborút
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Példát mutatott a világnak Erdély a vallási toleranciában
- A vallásszakadást szentesítette az első vallásbéke
- Családja a végsőkig ellenezte Szalézi Szent Ferenc papi hivatását
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.