Elhunyt édesapjuk combcsontjából készítették legjobb fegyvereiket az új-guineai őslakosok
2018. április 26. 10:55 MTI
A sziget Sepik-folyójának felső folyása mentén lévő falvak harcosai elhunyt édesapjuknak vagy a közösség más, köztiszteletben álló tagjainak a combcsontjából faragtak finom mintákkal díszített, éles pengéjű, erős fegyvert, amivel ellenségeiket ölték meg, majd néha később el is fogyasztották őket – olvasható az A Royal Society Open Science tudományos lap szerdai számában közzétett tanulmányban.
Korábban
A tudósok vizsgálataik során azt a kérdést tették fel, miért emberi csontból készítették a tőrt, amikor ugyanennyire halálos fegyvert tudtak volna faragni a nagy testű, röpképtelen kazuár madár lábszárcsontjából. A madarat ráadásul könnyű elkapni és megölni.
Nathaniel Dominy, az amerikai Dartmouthi Egyetem tudósa és csapata ezért összehasonlította a kétféle tőr erejét és azt találták, hogy tulajdonságaik hasonlóak, a kétféle csont egyformán alkalmas fegyverkészítésre. Az emberi csontból azonban tartósabb tőrt készítettek. „Más volt az alakja, mint a madárcsonttőrnek, és volt egy enyhe íve is. Dominy szerint ez szándékos volt, ezzel akarták biztosítani a harcosok, hogy a fegyver ne törjön ketté tusakodás közben.”
A fentieken túl azért tervezték az emberi csontból faragott tőrt hosszú használatra, mert nagy volt a társadalmi presztízse. A tisztelet egyik oka, hogy kevés volt a megfelelő alapanyag, ami csak a harcos édesapjától vagy a közösség egy nagy megbecsülésnek örvendő tagjától származhatott – tette hozzá.
A tőröket még a a 20. században is használták a közelharcok során. Ezeket a fegyvereket kifejezetten arra tervezték, hogy az ellenséget nyakon szúrják vele. A harcokban foglyul ejtetteket is csonttőrrel sebezték meg, de néha életben tartották őket a későbbi kannibálvacsorákra – olvasható a tanulmányban.

A csonttőröket finoman kidolgozott faragások díszítették, ékszerként viselték a karjukra kötve, ahol szükség esetén rögtön kéznél voltak. A harcosok úgy hitték, az embercsonttőr felruházza tulajdonosát annak az embernek az erejével, akinek a testéből halála után a fegyver alapanyagát kiemelték.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2022
- Lakatos Ernő, a „kiváló napi végrehajtó”
- A mozsgói Biedermann-kastély
- Tévéelnök belügyes gyakorlattal: Tömpe István
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal
- A holokauszt soproni mártírjai
- Hét híres királygyilkosság
- Biszku Béla, a megtorlás szimbóluma
- A Duna egykori halcsodái
- Szomorú szerelem a szabadságharc idején
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap