Egy tipikus magyar kastélysors Rákoskeresztúron
2005. január 31. 11:06 Lukácsi Attila
A Múlt-kor "Budapesti peremkerületek rejtőzködő értékei" című sorozatának második részében a XVII. kerület egyik ékességét, a Podmaniczky-Vigyázó kastélyt kereste fel.
A Pesti út mellett található patinás épület néhány percre Rákoskeresztúr központjától hosszú ideig pusztult gazdátlanul. A tervek szerint azonban öt éven belül az eredeti térbeosztással újulhat meg a kastély: reprezentatív rendezvényház lesz belőle konferenciateremmel, galériával, aukciósházzal.
A kastély 1760-ban épült, ebből az időből való jobb oldali szárnya is. A barokk stílusú földszintes, 4-3-4 ablakos műemléképület középső oromzatán Podmaniczky-, és Vigyázó címer, alatta váza látható. Az egész épületet leégéséig manzárd sátortető borította. Kerítésén nyolc gyermekszobor látható. Újabb udvari homlokzata 4-3-4 ablakos, 1910-ből való kettős ión oszlopfejes rizalittal, attikával. A főépület középső nagy termében lemeszelt freskó, jobbra rokokó díszű, aranyozott mennyezetű terem található.
A kastély építtetője Bujanovszky tábornok volt, tőle került a Podmaniczky-, majd a Vigyázó-család tulajdonába. Az épület kedvenc tartózkodási helye volt Podmaniczky János bárónak a Tiszaföldvár-Bökönye-Vezseny-Martfűpuszta településeket magába foglaló családi birtoktest utolsó igazgatójának, valamint unokájának, Vigyázó Ferenc grófnak, aki vagyonát az Magyar Tudományos Akadémiára hagyta. Végül azonban Podmaniczky dédunokája, Bolza Marietta sikeresen megtámadta a végrendeletet, és egymillió pengő készpénz jutott neki a hagyatékból. Bár az MTA így is a kor egyik leggazdagabb európai akadémiává vált, utóbb elfeledkezett Vigyázó nagylelkű adományáról, s a család mauzóleumának romjait csak 2004-ben tárták fel régészek.
Miután a kastély 1928-ban a Tudományos Akadémiáé lett, a II. világháborúig múzeumként működött. Az első igazi csapást a háború idején szenvedte el, hisz a környéken húzódtak a frontvonalak, és ennek következtében a katonák teljesen kifosztották. A világháború után - a legtöbb kastélyhoz hasonlóan - ezt is államosították, belső terét szakszerűtlenül átalakították, szociális otthon lett belőle. A rendszerváltás idején gazdátlanná vált, ezért az önkormányzat szerezte meg az épület tulajdonjogát és a műemléki hatóság követelményeinek megfelelően hozzá is kezdett a tatarozáshoz.
A közelmúltban egy kft. megvásárolta a kastélyt. Hosszas előkészületek során született meg az adásvételi szerződés, amelyben a vevőnek szigorú örökségvédelmi feltételeket kell teljesítenie az épület felújításakor. A munkálatok már el is kezdődtek, az épület sorsáért aggódók reményteli várakozása sem teljesen alaptalan. A vélhetőleg pozitív példát talán sok hasonló követheti nemcsak Budapest környékén, hanem országszerte is.
A főváros környékén számos kastély eléggé szomorú állapotban várja a boldogabb időket. Az Ybl Miklós által tervezett turai Schossberger kastély külföldi tulajdonosa például évről évre elhalasztja a felújítást. Ön is ismer a környékén hasonló példát? Mondja el, hogyan hasznosítaná a lepusztult épületeket?
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


rendszerváltás
- Lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke volt Antall József
- Tömeges határátlépéssel zárult az 1989-ben megrendezett páneurópai piknik
- A németek a mai napig hálásak Gorbacsovnak az újraegyesítésért
- Egy küzdelmes élet Magyarországért: 30 éve hunyt el Antall József
- Konfliktusok és érdekellentétek között vezette le a rendszerváltást Antall József
- Vértelen, „bársonyos” forradalommal bukott meg a kommunizmus Csehszlovákiában
- Visszavonulót fújt Antall József kormánya a taxisblokád nyomása alatt
- A szarajevói filmfesztivál fő versenyében indul a Libertate '89 – Nagyszeben című alkotás
- Történészként és politikusként is maradandót alkotott Szabad György
- A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa 09:15
- Tudományos kísérletek színhelye is lett a párizsi Eiffel-torony 08:20
- Budapest múltja egy időgépben kel életre tegnap
- A dzsungel mélyén veszett el az arany várost kutató kalandor tegnap
- Végjáték Hanoiban: A vietnámi háború egy hadifogoly szemével tegnap
- Goebbels "utolsó éjszakája" - hat gyerek halála tegnap
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől tegnap
- Dániából származhat a legendás Sutton Hoo-i sisak? tegnap