Wiesenthal, Simon
2005. szeptember 20. 13:30
Magyarországi ügyek: Finta, Szendi, Zentai, Polgár
A Simon Wiesenthalról elnevezett, a nácik és a nácikkal együttműködő személyek felkutatását végző központ egyik legismertebb magyar vonatkozású ügye Finta Imre felkutatása volt az 1980-as évek végén. Az egykori magyar csendőrtisztet háborús bűncselekmények és az emberiség elleni bűntettek vádjával állították bíróság elé Kanadában. 1990-ben azonban felmentették, mert a bíróság nem látta bizonyítottnak, hogy felelős volt közel kilencezer szegedi zsidó elhurcolásában. Finta Imre, a közelmúltban halt meg, 90 éves korában. A Finta-ügy volt az alapja a világhírű görög rendező, Costa-Gavras 1989-ben készített Music Box című filmjének.
A Wiesenthal Központ 1994-ben újabb volt magyar csendőr, Szendi József felelősségre vonása ügyében fordult a magyar hatóságokhoz. Az amerikai igazságügyi minisztérium szerint Szendi 1941-ben lépett a magyar csendőrség kötelékébe, és részt vett magyar zsidók Ukrajnába hurcolásában, ahol a német SS a zsidókat kivégezte. Feltételezhetően részt vett a zsidók gettókba gyűjtésében is, és segédkezett Auschwitzba szállításuknál.
Az Utolsó Esély nevet viselő kampány keretében bukkantak az ausztráliai Perthben élő Charles Zentai (Zentai Károly) nyomára a Wiesenthal Központ nácivadászai. A 83 éves férfit azzal gyanúsítják, hogy 1944. november 8-án a magyar hadsereg tisztjeként, két társával együtt Budapesten egy katonai lágerben megkínozta, majd megölte Balázs Péter 18 éves zsidó fiút, amiért az nem viselte az előírt sárga csillagot. Két bűntársát, ugyancsak magyar katonatiszteket, a II. világháború után gyilkosság miatt elítélték, Zentainak azonban sikerült kijutnia Németországba, ahonnét az 1950-es években kivándorolt Ausztráliába. Zentai Károly ellen a Simon Wiesenthal Központ tett feljelentést, amely alapján a Katonai Ügyészség vizsgálta az ügyet, majd a magyar kormány 2005 elején kérte Zentai kiadatását az ausztrál hatóságoktól. A Fővárosi Bíróság március 3-án nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a feltételezett háborús bűnös ellen. A 83 éves magyar származású férfit július 8-án a magyar kiadatási kérelem alapján letartóztatták, majd óvadék ellenében szabadlábra helyezték. Zentai tagadja a vádat. Jelenleg folyik ellene a kiadatási eljárás a magyar kormány kérelme alapján, az ügyet az illetékes perthi bíróság szeptember 21-re napolta el.
2005. augusztus óta újabb Perth-ben élő háborús bűnös után nyomoz a Simon Wiesenthal Központ, amely felszólította a magyar és az ausztrál hatóságokat, hogy vizsgálják ki Polgár Lajos II. világháború alatti tevékenységét, miután fény derült rá, hogy az illető Gera József egykori nyilas vezető titkára volt. A 89 éves Polgár Lajos, korábban Kardos Lajos, 1949 óta él Ausztráliában. Személye azután került reflektorfénybe, hogy a The Australian című ausztrál napilapnak adott interjújában beismerte: a háborús bűnök miatt kivégzett Gera József egykori nyilas vezető titkára volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.