Párizsban ünnepség-sorozattal emlékeznek a város felszabadulására
2004. szeptember 21. 14:38
Októberig tartanak a megemlékezések, annak ellenére, hogy a "dicsőséges hét" augusztus végén zajlott le hat évtizeddel ezelőtt.
A franciák ismerik azt a klasszikus mondást, hogy a történelem újraélésére ítéltetnek azok, akik elfeledkeznek róla. Így a megemlékezések egyértelműen hangsúlyozták: bár gaullisták és kommunisták, baloldaliak és konzervatívok nem ettek egymás tenyeréből, a közös ellenség elleni harc idejére képesek voltak félretenni ellentéteiket. Azt is kiemelik, hogy az 1944. június 6-i normandiai partraszállás, a brit-amerikai előrenyomulás ellenére Párizs felszabadítása elsősorban saját népének és katonáinak köszönhető. Köztudott, hogy De Gaulle soha nem bocsátotta meg az angolszászoknak, hogy a francia ellenállás szerepét nem értékelték kellőképpen, és nem hívták meg őt a II. világháborús győztesek 1945-ös potsdami tanácskozására.
Az évfordulóra született meg az a nagyszerű fotókiállítás, amelyet a párizsi Diadalív belsejében berendezett múzeumban nyitottak meg. Az egykori utcai harcoknak olyan híres fotográfusok voltak szemtanúi, mint a közelmúltban elhunyt Henri Cartier-Bresson, Robert Capa, René Zuber, a Séeberger-fivérek, Marcel Arthaud, és előkerültek "névtelenek" képei is: barikádok, francia lövészek és német katonák megrázó portréi, ostromlott híres épületek a városházától a Grand Palais-ig, hadifoglyok és diadalittas katonák, boldog és megtört civilek, halottak és sebesültek, ápolónők és nyilvánosan megcsúfított, német szeretőjük miatt kopaszra nyírt nők.
A tárlat központjában De Gaulle híres menetelése a Champs-Élysées-n, amelynek nyomán a francia V. Köztársaság későbbi alapítójának a párizsi főúton álló szobra is készült. E fotók egy részét már kiállították 1944. novemberében a párizsi várostörténeti múzeumban, a Carnavalet-ban, és egy könyv is született belőlük akkoriban. Közben egykori dokumentumfilmek peregtek, és beleolvashattak a látogatók 1944. augusztusának újjászülető párizsi sajtójába a Libérationtól a L'Aurore-ig.
Hasonló fotókiállítást rendeztek a városházán, a Napóleon síremlékét rejtő Invalidus-dómban is. A "sajtószemlét" kivitték az utcára: fontos csomópontokon, sőt, hídon és hirdetőoszlopokon elevenedtek meg az ellenállás utolsó napjai.
Számos kerületben tartottak szeptemberben szabadtéri megemlékezéseket. A 11. kerületi ünnepségen pédául - írta az MTI jelenlévő munkatársa - a helyi polgármesteri hivatal előtt este levetítettek egy olyan új dokumentumfilmet Párizs felszabadulásáról, amelyet a korábban ismert Gaumont-hiradókból és nemrég előkerült, zömmel amatőr felvételekből vágtak össze. Felidézték, hogy Hitler Párizs elpusztítását rendelte el, de a német városparancsnok szembeszállt a paranccsal.
Aktuálisnak tűntek azok a bevágások, amikor a németek a felkelés kezdetekor "terrorista cselekménynek" nyilvánítottak minden ellenállást, és akár magyar párhuzamot is vonhatunk az 1944. augusztus 26-án történtekkel, amikor a városháza előtt ünneplő tömegbe ismeretlenek sortüzet nyitottak a környező háztetőkről, és a mai napig nem derült ki, hogy kik követték el a mészárlást.
A nagy ovációt kiváltó filmet követően beindult az utcabál egy harmonikával és dobbal kiegészített fúvós zenekarnak a 40-es éveket idéző muzsikájával, és a helyiek, veteránok, a bámészkodó turisták és néhány hajléktalan ugyanolyan hévvel ropta a "divatjamúlt" táncokat, mint egykor a frissen felszabadultak.
(Göbölyös N. László - Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap