2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Sztálin és a nemesi cím...

2002. január 16. 20:30

Egy grúziai egyházközség anyakönyve alapján úgy tűnik, hogy a `népek atyja`, Joszif Visszarionovics Dzsugasvili, azaz Sztálin több, mint egy évvel korábban, 1878. december 6-án jött a világra. Sőt, állítólag még kék vér is csörgedezhetett ereiben.

Egy grúziai egyházközség anyakönyve alapján úgy tűnik, hogy a `népek atyja`, Joszif Visszarionovics Dzsugasvili, azaz Sztálin több, mint egy évvel korábban, 1878. december 6-án jött a világra. Sőt, állítólag még kék vér is csörgedezhetett ereiben.
A történészek szerint talán nem egy Gori városából származó cipész volt az apja, mint eddig tudni vélték, hanem egy szmolenszki nemes, híres utazó és tudós.

Nem tűnik teljesen légből kapottnak az a feltételezés, hogy a szovjet diktátor apja, bizonyos Nyikolaj Mihajlovics Przsevalszkij távol-keleti és közép-ázsiai kutató volt, aki a vadlovak felfedezéséről híresült el.
Przsevalszkij, aki a Lop Nor-tótól Tibetig vezetett expedíciókat, megbetegedvén, 1878 tavaszán gyógyulást keresve a Kaukázusba utazott. Gori városában, ahol Maminosvili grúz herceg vendége volt, megismerkedett a herceg távoli, szegény rokonával, a 22 éves, rendkívül szép és művelt Jekatyerina Geladzéval, aki akkor már négy éve volt az iszákos, durva cipész, Visszarion Dzsugasvili felesége.

Jekatyerina elbűvölte Przsevalszkijt, hamarosan randevúzni kezdtek, és kölcsönösen elhalmozták egymást minden földi örömmel. Néhány hónappal a szmolenszki nemes távozása után a grúz asszony egészséges, erős fiúgyermeknek adott életet. Ő volt Joszif Visszarionovics - vagy esetleg Nyikolajevics... Galina Jakovlevna Dzsugasvili, Sztálin unokája elismerte: dédnagyanyjának rendszeresen küldte a Szmolenszkből érkezett pénzt Maminosvili herceg, aki haláláig támogatta a fiatal Joszifot. Különben aligha képzelhető el, hogy miként írathatta fiát Jekatyerina Gori legjobb egyházi iskolájába, még ahhoz is ragaszkodva, hogy Joszif ne csak a grúz, hanem az orosz nyelvet is megtanulja, havi három rubel tandíj ellenében.

A dédunoka mindazonáltal nem tekinti magát Przsevalszkij leszármazottjának, bár elismeri, hogy a híres kutató és nagyapja, Sztálin külsőleg megdöbbentően hasonlít egymásra.
Bár ezeket az adatokat nem mindenki tekinti bizonyítéknak, figyelemre méltó - írja a Kavkaz Center internetes újság -, hogy 1946-ban, amikor Sztálin mindinkább a hazafiság erősítésére törekedett, alapított egy aranyérmet, amelyet Przsevalszkijról nevezett el.

Népszava

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár