Különleges bélyeggel emlékezik Harry Houdini világhírű bűvészre a Magyar Posta
2024. december 2. 12:20 MTI
Harry Houdini magyar származású világhírű illuzionista és bűvész születésének 150. évfordulója alkalmából egyedülálló alkalmi bélyeget bocsátott forgalomba pénteken a Magyar Posta.
Harry Houdini illuzionista és bűvész 1899-ben
Korábban
A Magyar Posta Zrt. igazgatóságának alelnöke a budapesti Houdini-házban tartott ünnepélyes kibocsátáson elmondta, hogy az ünnepi alkalmi bélyegblokk keretrajzán Houdini egyik filmbéli alakítása alkalmából bemutatott szabadulószáma elevenedik meg, a bélyegképen egy lakat látható.
A bélyeg egyik különlegessége, hogy a bélyegkép felnyitható, a felhajtást követően a lakat alatt egy újabb bélyeg látható Harry Houdini félalakos portréjával.
Hegmanné Nemes Sára ismertetése szerint a bélyeg attól is egyedülálló, hogy UV-fény alatt a lakatban Harry Houdini félalakos képe jelenik meg, és ha „felhajtjuk” a lakatos bélyeget, akkor Houdini képe alatt a lakat is láthatóvá válik.
A Budapesten született illuzionsita emlékére kibocsátott bélyeg. (Kép forrása: Facebook / Magyar Posta)
Az első napi bélyegzésű alkalmi borítékon (FDC) egy szabadulószám látható, míg az azon lévő bélyegző lenyomatán a félalakos portré, valamint a neves mágus aláírása szerepel. A bélyegblokk 1 270 forintos névértékű és péntektől érhető el az elsőnapi postákon, a Filapostán és a Magyar Posta internetes áruházában – tette hozzá Hegmanné Nemes Sára.
Az újdonság a The House of Houdini engedélyével, David Merlin kizárólagos licence alapján, Ajtai Tamás munkájának nyomán, Baticz Barnabás tervei szerint a Codex Értékpapírnyomda Zrt.-ben készült, 20 ezer példányban – mondta el az igazgatóság alelnöke.
Hegmanné Nemes Sára szerint Harry Houdini a történelem egyik legnagyobb illuzionistája és szabadulóművésze volt, aki trükkjeivel lenyűgözte a közönséget. Neve máig együtt jár a bátorsággal, kreativitással.
Mutatványai nagy fizikai erőt, ügyességet és kitartást igényeltek. Naponta órákat edzett és gyakorolta a légzésvisszatartást a víz alatt, de mentálisan is a közönség figyelmének elterelésére készült. Sikere titoktartási képességének is köszönhető volt. Houdini életműve örökre emlékezetes marad, bátorsága, kitartása példaképként szolgál mai bűvészek számra is – hangsúlyozta.
David Merlini magyar-olasz szabadulóművész, a The House of Houdini (Houdini-ház) alapítója felidézte: tízévesen döbbent rá arra, hogy Houdini magyar származású volt, Weisz Erik néven született Budapesten, és onnantól nem volt kétsége afelől, hogy ő is ezzel a pályával szeretne foglalkozni.
A Houdini-ház az ő emlékére jött létre és az egyetlen eredeti Houdini-műtárgygyűjteményt őrzi. Ezzel a bélyeggel is az ő munkásságáról, életéről emlékeznek meg – tette hozzá.
Gloviczki Péter, a Mayo Klinika nyugalmazott érsebész professzora, a Semmelweis Egyetem kuratóriumi tagja, az 1962-es Ki mit tud? című műsor bűvész nyertese, valamint az 1973-as bűvészvilágbajnokság ezüstérmese is megemlékezett Houdiniről.
Gloviczki Péter fantasztikus zseninek és az egyik leghíresebb magyarnak nevezte Houdinit, aki kiszabadult a bilincsekből, átment a falon, elefántokat tüntetett el és kiszabadult a Scotland Yard lehíresebb börtönéből is.
Az egyik legnagyobb mutatványa az volt, amikor 1912-ben kiszabadult egy víz alatti ládából New Yorkban az East Riverben – emlékeztetett.
Gloviczki Péter felidézte, hogy 1971-ben amerikai turnéján találkozott Henry Grossmann-nal, akit az amerikai bűvésztársaság a Houdini születését kutató tanács elnökévé nevezett ki.
Henry Grossmann nem sokkal később ellátogatott Budapestre, ahol Rodolfo magyar bűvész segítségével a pesti hitközség levéltárában megtalálta Houdini anyakönyvi kivonatát, amely szerint a világhírű illuzionista Sámuel Weiss rabbi, jogtanácsos és felesége, Steiner Cecília ötödik fiaként látott napvilágot 1874. március 24-én Budapesten, a mai Csengery utcában.
Gloviczki Péter ismertetése szerint Houdini magyar származása csak az ezt követő évtizedben került be a köztudatba, Houdini ugyanis mindig azt állította, hogy 1874. április 6-án született a Wisconsin állambeli Appletonban, ahol édesapja rabbiállást kapott.
Erik Weisz tizenhétévesen vette fel a Harry Houdini nevet, majd ezen a néven a világ leghíresebb bűvésze lett – mutatott rá a nyugalmazott professzor.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Kire mondták először: First Lady? 10:35
- Mitológiai lények, melyektől rettegtek a múltban 09:50
- A felejthetetlen szerelem jelképe lett a „paloták koronája” 09:05
- A kvantumbiológia mellett a női nemért is rajongott Erwin Schrödinger tegnap
- Több mint 100 éves múltra tekint vissza a komáromi labdarúgás tegnap
- Oroszlánok és ellenséges katonák sem állíthatták meg Kittenberger Kálmánt tegnap
- Zseniális fizikai felfedezései mellet a világvégét is megjósolta Isaac Newton tegnap
- Rengeteg balszerencse övezte a III. keresztes hadjáratot tegnap