10 tény a sóról
2022. május 5. 19:35 Múlt-kor
A sót gyógyításra is használták. A zsidók a fertőzések elkerülése végett sóval kenték be az újszülöttet, a középkori Európában pedig mérgezések és veszettség ellen is alkalmazták.
Gandhi a sómenet élén 1930-ban
1. A világ legrégebbi ismert sóbányája – az azerbajdzsáni Araksz folyó völgyében található Duzdagi környékén – már a Kr. e. 5. évezred második felében megkezdte működését.
2. Az egyiptomiak már az Óbirodalom időszakában, a Kr. e. 3. évezredben is használták tartósításra a sót, amely a hűtőszekrény megjelenéséig a legfontosabb tartósítószer volt.
3. Az ókorban a közel-keleti népek körében gyakori volt a legyőzöttek földig rombolt városainak sóval való behintése, amellyel jelképesen megátkozták a település újbóli benépesítésére tett kísérleteket.
4. A só az ókori Kínában is kulcsfontosságú szerepet játszott. A Tang-dinasztia reformjainak köszönhetően a 8. század végén már az állami bevételek több mint fele a sóadóból származott. Kínában a megengedettnél jóval nagyobb sómennyiség elfogyasztása hosszú évszázadokon keresztül a rituális öngyilkosság egyik módja volt.
5. A sót gyógyításra is használták. A zsidók a fertőzések elkerülése végett sóval kenték be az újszülöttet, a középkori Európában pedig mérgezések és veszettség ellen is alkalmazták.
6. Az ókorban és a középkorban számos város gazdagodott meg sókereskedelemből: a só többek között a középkori Velence felemelkedésében is óriási szerepet játszott.
7. Franciaország egyik leggyűlöltebb adóneme az 1286-ban bevezetett sóadó, a gabelle volt. Bár 1790-ben eltörölték, Napóleon újra bevezette, és csak 1945-ben törölték el végleg az adónemek sorából.
8. A sónak az európai népi hitvilágban is fontos szerep jutott. Többek között Finnországban és Baszkföldön is sóval védekeztek a boszorkányokkal és a démonokkal szemben.
9. A közép-és kora újkorban az előkelő rétegek összejövetelein a sótartóhoz képest elfoglalt pozíció a társadalmi státusz jelzésére szolgált.
10. Az 1930-ban a brit sómonopólium ellen Mahatma Gandhi által szervezett sómenet az indiai függetlenségi törekvések és az erőszakmentes mozgalom egyik mérföldköve volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap