A New York-i Met is szolgáltat vissza az egykori Benini Királyságból származó műkincseket Nigériának
2021. június 11. 10:28 MTI
Az egykori benini királyi palotából származó három műkincset ad vissza Nigériának a New York-i Metropolitan Museum (Met) – jelentette be szerdán az intézmény.
Korábban
A műkincsek közül kettő udvari hivatalnokot és harcost ábrázoló, 16. századi, rézötvözetből készült tábla, amelyet 1991-ben adományozott a múzeumnak a műgyűjtő Klaus Perls és felesége. A harmadik egy 14. századi, szintén rézötvözetből készült, Iféből származó szoborfej, ezt a közelmúltban egy másik műgyűjtő ajánlotta fel megvételre a múzeumnak – adta hírül a The Art Newspaper honlapja.
A műkincsek a mai Nigéria területén létező Benini Királyságból származnak. A brit hadsereg 1897-ben lerohanta a királyság székhelyét, hogy megdöntse Oba királyt. Mintegy négyezer bronz, rézötvözet és elefántcsont műtárgyat vittek magukkal, amelyek a londoni British Museumba kerültek. 1950-51 körül a londoni múzeum a két réztáblát 24 másik műtárggyal együtt a nigériai nemzeti múzeumba szállította, ám nem világos körülmények között és nem tudni mikor eltűntek onnan és eladták őket a nemzetközi műtárgypiacon, ahol a Perls házaspár megvásárolta – olvasható a Met közleményében.
A múzeum a British Museummal együtt folytatott kutatások után döntött a műkincsek visszaszolgáltatásáról. A két tábla része annak a 153 tételből álló afrikai királyi műkincsgyűjtemények, amelyet a Perls házaspár 30 éve adományozott a múzeumnak.
A benini királyi palotához közeli Iféből származó szoborfej része annak műkincslelet-együttesnek, amelyet 1938-ban találtak meg egy nigériai építkezésen, a lelet egy része a nigériai nemzeti múzeuma került, de néhány darabot illegálisan kivittek az afrikai országból

„Ezen műtárgyak megőrzése a nigériai nemzeti gyűjteményben létfontosságú a múzeumi közösség jóléte érdekében, valamint a Met és nigériai partnerei együttműködése és párbeszéde elősegítése céljából” – közölte az intézmény, amely azt tervezi, hogy együttműködik Nigériával a Nyugat-afrikai Edo Múzeum létrehozásában Beninben.
Németország április végén jelentette be, hogy a német múzeumok 2022-ben kezdik el visszaszolgáltatni Nigériának a 19. században az afrikai ország területéről elvitt műkincseket, köztük a híres benini bronz műkincseket, amelyekből több száz darabot német múzeumok őriznek.
A berlini Etnológiai Múzeum gyűjteményében 530 műkincs szerepel a benini királyságból, köztük 440 bronz, rézötvözet műtárgy.
A nigériai Edo állam fővárosában, Beninben egy olyan központ építését tervezik 2021-ben, ahol a műkincseket tárolják és tanulmányozzák, 2025-re pedig elkészül az állandó múzeum is.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


23. A reformáció és a katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Brutális boszorkányüldözésbe torkollott a király rögeszméje a 16. századi Skóciában
- A leves, amely megállított egy háborút
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Példát mutatott a világnak Erdély a vallási toleranciában
- A vallásszakadást szentesítette az első vallásbéke
- Családja a végsőkig ellenezte Szalézi Szent Ferenc papi hivatását
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok tegnap
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa tegnap
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában tegnap
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában tegnap
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió tegnap
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? tegnap
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa tegnap
- Charun az etruszk haláldémon tegnap