Bizarr halálesetek: a fuldokló thai királynő, akihez szolgái nem mertek hozzányúlni
2018. május 2. 12:55 Múlt-kor
Furcsa és bizarr halálesetekből sosem volt hiány a történelem folyamán, de ritkán jut eszünkbe, hogy gyakran a leghatalmasabb királyok is egészen elképesztő véget értek. Volt akit a rossz étel vitt el, és előfordult, hogy majomharapás vezetett egy államfő halálához. A legfurcsább eset azonban kétségtelenül egy 19. századi thai királynéhoz kötődik, akit a szolgái azért nem mentettek ki a folyóból, mert nem mertek hozzáérni.
Korábban
A bizarr halálesetek az uralkodókat sem kímélték a történelem folyamán. I. Henrik angol király végzetéhez például az vezetett, hogy orvosai tanácsa ellenére elfogyasztott egy orsóhalat, amelytől aztán annyira megbetegedett, hogy idős szervezete már nem tudta legyőzni a fertőzést.
Talán ennél is abszurdabb sors várt I. Sándor görög királyra 1920-ban. A 27 éves uralkodó éppen egy könnyed sétára indult Athén melletti nyári palotája kertjeiben németjuhásza társaságában, amikor egy makákó megtámadta szeretett kutyáját. A király azonnal háziállata segítségére sietett és igyekezett elhúzni a majmot. A „dulakodás” során azonban a majom Sándor királyt is többször megharapta a lábán és a testén. A sebek hamarosan elfertőződtek és az ifjú király alig egy hónappal később már halott volt.
Mai ésszel ugyancsak nehezen felfogható véget ért Szunanda Kumariratana, Sziám (ma Thaiföld) királynéja 1880 májusában. Az országot sok tekintetben modernizáló (például a rabszolgaságot is eltörlő) Csulalongkorn király felesége 19 éves volt ekkor és egy kislányt már szült férjének, valamint éppen terhes volt második közös gyermekükkel.
A királyné és lánya éppen az uralkodói család nyári rezidenciája felé tartottak, amikor megtörtént a tragédia. A palota felé vezető út során át kellett kelni egy nagy folyamon is, amelyet a kíséret úgy – próbált – megoldani, hogy míg a szolgálók egy nagyobb hajóba ültek, addig a királynét és a hercegnőt egy ehhez kötött kisebb hajóba ültették. Az erős áramlatok azonban felborították a királynét szállító bárkát, így anya és lánya a vízbe zuhant. Európai szemmel nézve a történet valószínűleg itt váltott teljesen szürreálisba.
A nagyobb hajón utazó szolgálók egyetlen mozdulatot sem tettek a két fuldokló kimentése érdekében, ugyanis a korabeli sziámi törvények halálbüntetés terhe mellett tiltották minden közember számára, hogy megérintse a királyi család egy tagját. Egy másik elmélet szerint a szolgák tétlenségét az is motiválhatta, hogy a népi hiedelemvilág szerint egy fuldokló kimentése balszerencsét hoz, hiszen a megmentő ilyenkor „beavatkozik a vízi szellemek ügyeibe”.
A terhes királyné és lánya így a folyóban lelte halálát. A gyászoló király azonnal bebörtönöztette a szolgák elöljáróját – aki nem adta ki a parancsot a mentésre – és szeretett feleségének olyan hatalmas temetést szervezett, amely még ma is az egyik legköltségesebb állami ceremóniának számít a thai történelemben. A király a későbbiekben egy emlékművet is emeltetett felesége és elhunyt gyermekei tiszteletére a nyári rezidencia kertjében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Versenyeztek a nagyhatalmak a német tudósokért a 2. világháború után
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Titkos diplomáciai küldetésben is részt vett a háború alatt Szent-Györgyi Albert
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap