Ritka fotók Jesse Jamesről
2015. szeptember 1. 14:37
A vadnyugat egyik leghíresebb banditája mindössze 17 éves volt, amikor az amerikai polgárháborúban egy déliekkel szimpatizáló szabadcsapathoz csatlakozott, amely sokszor a saját szakállára dolgozott, s nem riadt vissza az ártatlan civilek elleni gyilkosságoktól sem. Tevékenységével a polgárháború után sem állt le. A róla és családjáról készült rika képek valóban a vadnyugat világát idézik fel.
Korábban
1865 után Jesse James csapata tovább folytatta tevékenységét, s több tucatnyi bankot, piacot fosztott ki, míg a vonatrablások során több mint százezer dollárt zsákmányoltak. Egy alkalommal, 1873-ban egy állítólag aranyrudakat szállító vonatot ki is siklattak, ám nemesfémre nem leltek. A hatóságok még a Pinker Ügynökséget is felbérelték a banditák ellen, azonban az északiak délen nem ismerték ki magukat; a Jesse Jamesékhez hasonló módszerekkel dolgozó ügynököket (bombát dobtak Jesse édesanyja szobájába) közutálat fogadta a déli államokban, s egyre erősebb lett a gyilkos bandita iránti rokonszenv annak ellenére is, hogy a pénztárosokat minden bankrablásnál egyszerűen merő szórakozásból agyonlőtte.
A hivatalos történet szerint a minden razziát, rajtaütést és támadást túlélő banditát 1882-ben saját embere árulta el, aki a büntetlenségért, valamint a tízezer dolláros vérdíjért cserébe hátulról fejbe lőtte Jamest. A szóbeszéd szerint a 34 éves amerikai gengszter megrendezte saját halálát. 1995-ben exhumálták a bandita feltételezett maradványait, amelyeket DNS-vizsgálatok alá vetettek. A tesztek szerint valóban az ő testét hantolták ki, mivel a genetikai markerek összhangban álltak ismert leszármazottjai génjeivel. Azonban néhány évvel később két újabb testet exhumáltak: egyikőjük még életében azt állította, hogy ő az igazi, a vonat- és bankrablásokról elhíresült Jesse James, de ez nem bizonyosodott be száz százalékosan. A rejtély még ma is fennáll.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap