Milyen ruhákat hordtak a vikingek?
2015. május 8. 08:55
A vikingeket említve általában egy félelmetes kinézetű, borzas hajú vérszomjas harcosra gondolunk, pedig a felfedező, valamint a leleményes politikai érzékkel megáldott kereskedő jelzők mellett a divatbolond is megállná a helyét.
Korábban
A számtalan, vikingekkel kapcsolatos előítéletek közül az egyik leggyakoribb, hogy a hódító nép tagjai ápolatlanok és koszosak voltak. Ennél nagyobbat azonban akarva sem lehetne tévedni. Rengeteg, régészek által feltárt tisztálkodási eszköz – szemöldökcsipesz, fésű, körömtisztító és fogpiszkáló – árulkodik ennek az ellenkezőjéről, s több krónika is beszámol, hogy a vikingek fésülködtek, gyakran cserélték ruhájukat, minden szombaton lefürödtek (a középkorban ennél gyakrabban csak az arabok mosdottak), s kínosan ügyeltek hajuk és szakálluk állapotára.
A 19. században elterjedt ábrázolásokkal ellentétben természetesen nem hordtak szarvasagancsos sisakot, azonban rajongtak a luxuscikkekért, valamint a színes ruhákért, különösen kedvelték a kék és a vörös színt. Ékszereiket, textíliáikat, s kényelmes, ám változatos ruházatukat az egész világon irigyelve figyelték.
A divat a viking-korban természetesen különbözött attól, ahogyan ma gondolunk rá, vagyis hogy a szekrényünket évente megújítjuk, de Ulla Mannering, a koppenhágai Nemzeti Múzeum szakértője szerint a divat egy bizonyos formája jelen volt az északiak életében. „A vikingeknek trendjeik és különböző öltözködési tendenciáik voltak, amit ma tulajdonképpen divatnak nevezünk. Azonban a viking divat jóval lassabban változott mint a mai, felgyorsult világban. Ez nem azt jelenti, hogy a vikingek az idő múlásával kidobálták régi gönceiket, azonban idővel újabb és újabb színek, díszítések és ruhaköltemények jelentek meg a ruhatáraikban” - magyarázta a kutató.
A viking divatról való tudásunk főként a tehetősebb vikingek sírjaiból való, s el kell ismerni, hogy kevésbé ismerjük a szegényebbek ruházatát, tette hozzá. „Amit mi most divatnak mondunk, az gyakorlatilag a magasabb társadalmi csoport szimbólumai voltak. A szegényebb vikingek ruházatai természetesen nélkülözték a luxustermékeket, ám ugyanolyan változatosak voltak, mint a gazdagabb rétegeké, hiszen őket igyekeztek követni” - mondta Mannering.

A vikingek nem féltek „extravagáns”, drága alapanyagokból készült ruhákat magukra ölteni. A férfi és a női ruházat is merőben eltért egymástól. Egy átlagos viking asszony ruházata vászon alsóruházatból állt, amelyet egy hosszú gyapjúruha, esetleg földig érő szoknya fedett. Gyakran viseltek derékszíjat, a mellkasukon pedig különböző, kagyló alakú fibulákat hordtak. A régészeti leletek tanúsága szerint egyes ruháknak a ma is igen divatos szűk ingujjai voltak.
A férfiak öltözéke másképp nézett ki: alul egy lenvászonból készült inget, felette pedig egy gyapjú felsőt viseltek. A test alsó felére általában rövid vagy hosszú nadrágot, esetleg egy térdig érő pantallót kaptak fel. Köpenyük, illetve a mai kabáthoz hasonló ruhadarabjuk a vállaik egy-egy pontját volt rögzítve.
A Koppenhágai Egyetemen idén februárban tartottak egy divatbemutatót, amelyen viking ruhakölteményeket csodálhattak meg az arra járók:
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2011
- Az örökség
- Akiknek tényleg a Balaton a Riviéra
- A közös kód
- Budapesti olimpiai álmok: az 1955-ös fiaskó históriája
- A Délvidék megszállása 1941-ben
- Nyugdíjvita a rendszerváltás után, avagy pedikűrollóval a határozatdzsungelben
- A Meidzsi-reform bevezetése a feudális Japánban
- Lengyel középiskola Balatonbogláron a második világháború alatt
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59