Magyarokról is megemlékeztek a gorlicei áttörés 100. évfordulóján
2015. május 4. 11:29 MTI
Az első világháború kulcsfontosságú ütközetei közé tartozó gorlicei áttörés 100. évfordulóján a délkelet-lengyelországi városban pénteken megnyitották azt a háromnapos rendezvényt, melynek során az ott elesett számos magyar honvédről is megemlékeztek.
Korábban
Az ünnepségeket Bronislaw Komorowski lengyel elnök védnökségével szervezte a kis-lengyelországi vajdaság önkormányzata. A varsói magyar nagykövetség az MTI-vel közölte, hogy Magyarországot Kovács Vilmos ezredes, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka képviseli. A péntek délutáni katonai megemlékezésen és ökumenikus istentiszteleten a kormányzat nevében Maciej Jankowski, a lengyel nemzetvédelmi minisztérium helyettes államtitkára vett részt.
A szervezők a gorlicei csatában győztes országokból középiskolás fiatalokat - Magyarországról például nyíregyházi gimnáziumok diákjait - is meghívtak. Állami ünnepséget a harcok egy másik környékbeli helyszínén is tartottak szombaton, a Gorlice melletti Sekowában pedig hagyományőrző szervezetek csatarekonstrukciót rendeztek. Kovács Vilmos úgy értékelte, hogy a megemlékezés száz év elteltével is fontos az összes itt harcolt nemzet szempontjából.
"Száz év távlatából a frontvonal két oldalán harcolókról már nem mint ellenséges táborokról, hanem mint hősökről és áldozatokról beszélünk. A megemlékezés ezért békébe oldja fel az egykori háborús ellenségeskedést" - mondta. Kifejtette: a gorlicei csatatéren nagyon sok magyar harcolt, az osztrák-magyar monarchia oldalán küzdő magyar honvédek és a lengyel legionisták fegyvertársak voltak. "A lengyel és a magyar nép viszonya azóta sem változott, és nem fog változni a továbbiakban sem" - hangsúlyozta.
A csata történelmi jelentőségéről a megemlékezéseken szintén részt vevő Andrzej Chwalba történészprofesszor, a krakkói Jagelló Egyetem volt rektorhelyettese elmondta: a gorlicei áttörés, valamint az ezt néhány hónappal megelőző, a közeli Limanowánál vívott, a jelentős magyar hozzájárulásnak köszönhetően győztes ütközet az első világháború nagy csatái közé tartoztak. A gorlicei győzelem azért is volt jelentős, mert a helység a Magyar Királyság akkori határánál fekszik. "A Kárpátokban harcoló orosz alakulatok ez idő tájt több helyen átlépték a magyar határt, a Tisza völgyében Budapest felé törtek. Az áttörés pedig lényegesen áthelyezte a frontvonalat" - mutatott rá Chwalba.
Az orosz állások áttörését eredményező, 1915. május 2-5. között végrehajtott gorlicei offenzíva a központi hatalmak egyik kulcsfontosságú művelete volt a keleti fronton. A csata nagy véráldozattal járt, a környéken több mint 80 korabeli katonai temető található. Csak a gorlicei temetőben több nemzet 1200 katonája nyugszik - többségük magyar honvéd.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
13. Rendi törekvések Magyarországon, a magyar rendek és a Habsburg udvar konfliktusai a 17–18. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A legenda szerint a tokaji aszút is a szegény fiatalokat gyámolító Lorántffy Zsuzsanna találta fel
- A hadiadó-emelés kompenzálásaként hozhatta létre a Szent István-rendet Mária Terézia
- Rákóczi nem kért a békefeltételekből, beleegyezése nélkül tették le a kurucok a fegyvert
- Birtokaik és családjuk jövője is odavesztett a Wesselényi-összeesküvés halálra ítéltjeinek
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna
- A lakosság elkeseredettségére alapozta felkelését Bocskai István
- Vitáik miatt nyílt háborúba kezdett öccsével Rudolf király
- Bocskai István Habsburg-ellenes felkelése olyan sikeres lett, hogy hajdúi már Bécset fenyegették
- Valóban vadászbaleset áldozata lett Zrínyi Miklós?
- Margit hercegnő azonnal beleszeretett a jóképű pilótába 10:20
- Már hároméves korában a kamera elé állt Bruce Lee 09:50
- Nagylelkű felajánlásával sok vitát váltott ki Alfred Nobel 09:06
- Egész életében idegenkedett a politizálástól Babits Mihály tegnap
- Slachta Margit, az elesettek védelmezője tegnap
- Több százezer embert buzdított cselekvésre Martin Luther King tegnap
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél tegnap
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban tegnap