Pontosan meghatározták, honnan indult Kolumbusz az Újvilágba
2014. október 9. 18:36
A Palos de la Fronteránál folyó ásatások során spanyol szakembereknek sikerült pontosan meghatározni azt a helyet, ahonnan Kolumbusz Kristóf elindult három hajójával az Újvilág meghódítására.
Korábban
A szakemberek régóta sejtették, hogy a délnyugat-spanyolországi Palos de la Frontera ma már nem látható kikötője - ahol egykoron hajógyár is működött és a La Fontanilla nevű forrás állt - valahol a helyiek által "teknőnek" (vaguada) nevezett területen lehetett, de egészen mostanáig nem találtak fizikai bizonyítékot a létezésére.
Először 1908-ban az argentin Enrique Martinez Ituno, spanyol konzul vetette fel, hogy meg kellene keresni a kikötő pontos helyét és helyre kellene állítani. 1992-ben régészeknek közvetett bizonyítékok segítségével sikerült leszűkíteniük a helyet, ám csak 24 év elteltével tudta Juan Manuel Campos régészprofesszor igazolni a sejtést.
Ebben a területen talált nagyszámú kézműves termék kulcsfontosságúnak bizonyult, de talán ennél is fontosabb volt az a zátony, amely - ismerve a történelmi forrásokat - segített meghatározni a kikötő fekvését, mondta el a Huelvai Egyetem kutatója. A hírek szerint a feltárási munkálatok hónapokon át fognak tartani, majd a több ezerre rúgó leletanyagot laboratóriumi körülmények között vizsgálják meg.
Kolumbusz három hajója, a Santa Maria, a Nina és a Pinta 1492. augusztus 3-án futott ki Palos kikötőjéből, majd a Kanári-szigetekről indultak nyugat felé. Huszonkilenc napig hajóztak anélkül, hogy szárazföldet láttak volna; az itáliai felfedező úgy próbálta a lelket tartani a csüggedt legénységben, hogy második hajónaplót is vezetett, amelybe kevesebbet írt be a valóban megtett távolságnál.
1492. október 12-én aztán a Nina fedélzetéről egy matróz szárazföldet pillantott meg. Kolumbusz ezt már Indiának vélte, a valóságban azonban a Bahamák egyik szigetén értek partot, amelyet lakói Guanahaninak neveztek, a spanyolok pedig a San Salvador nevet adták neki. A kis expedíció még érintette Kuba és Hispaniola partjait, majd egy vihar miatt visszafordult, és Lisszabonban kötött ki.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.