19. századi életelixírt rejtő üvegcsére bukkantak
2014. június 19. 17:06
Egy New York-i szálloda építése előtti kötelező régészeti feltárás során a szakértők rejtélyes, 19. századi üvegcséket találtak. A helyszínen mintegy másfél évszázaddal korábban egy német sörkert fogadta a vendégeket.
Korábban
Az Atlantic Gardens 1858-as nyitásától kezdve söröket kínált és szórakoztató esteket szervezett a vendégeknek − egészen 1916-ig, amikor végleg bezárta kapuit, maga után hagyva mindenféle edényt és palackot. Ezek között a kutatók korabeli csodaszereket is találtak, amelyek gyógynövényekből, alkoholból, valamint különféle kábítószerekből − például ópiumból − tevődtek össze, s különféle betegségek gyógyítására szolgáltak.
Egy kis zöld üvegcse címkéjén ez állt: "Hosszú élet elixírje", ám például az akkoriban igen népszerű Dr. Hostetter-féle gyomorkeserűből is találtak két üveggel. Az utóbbit 1858-ban dobták piacra a nyugati parton, s rövidesen a 19. századi Amerika legkelendőbb palackozott termékévé vált. A gyógyszerész által alapított vállalat napi 6 ezer darabot tudott eladni a hatékonyságától függően a sárgától a feketéig különféle színben pompázó gyógyitalból, amelynek megmaradt palackjaiért ma sorban állnak a gyűjtők.
Mivel az egykori tulajdonosok csak az üres üvegeket hagyták maguk mögött, a szakértők a bennük lévő maradványokból igyekeznek kitalálni az összetevőiket. Miután áttanulmányozták a korabeli német gyógyszeripar termékeit, megtalálták a "Hosszú élet elixírje" receptkönyvét is, amely szerint a következő összetevőkből áll: 13 gramm aloé, 2,3 gramm rebarbara, 2,3 gramm tárnics, 2,3 gramm spanyolsáfrány, 1 dl víz − mindez nem kevés alkoholba áztatva.
A gyomorkeserűnek már bonyolultabb volt az összetétele: a főként a malária ellen alkalmazott cinchona (másik nevén: perui kéreg vagy Jezsuita kéreg − egyébként ezt még ma is felhasználják keserű koktélok készítésénél), egy gumifafajta, az ún. kino, amelynek antibakteriális hatása van, egy csipetnyi fahéj, narancshéj, ánizs, koriander, víz, cukor, alkohol, valamint a felfúvódás, rossz emésztés, fejfájás ellen alkalmazott kardamommag.

A Dr. Hostetter-féle gyomorkeserűt ma már nem lehet gyógyszerként megvásárolni, azonban a hozzá hasonló oldatok, az Angostura vagy az Aperol több népszerű koktél összetevőjeként szolgál, továbbá sokan étkezések előtt vagy után is fogyasztják őket − ugyanis segítik az emésztést, de állítólag a másnaposság ellen is kiválóak.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap