A szerelem hajtotta előre a sarkkutatókat
2013. augusztus 26. 15:28
Feleségeik lelkesítették Nagy-Britannia két legismertebb sarkkutatóját, Ernest Shackletont és Robert Falcon Scottot - állítja egy történész.
Korábban
Az Antarktisz beutazója, Sir Ernest Henry Shackleton 16 éves korában, 1890-ben lépett a kereskedelmi tengerészet szolgálatába, tagja lett Robert F. Scott 1901-1904-es déli-sarki expedíciójának, s 1902-1903 nyarán, három hónap alatt bejárta a Victoria-föld magashegységi partvonalát. Első önálló expedícióján, 1908-ban érkezett a Ross- tengerre, majd ott áttelelve harmadmagával, mandzsúriai pónik vontatta szánokon elindult a Déli-sark felé.
Mindez talán meg sem történhetett volna, ha Shackleton nem szeret bele majdani feleségébe – állítja Kari Herbert, aki szerint a brit sarkkutató csak azért vett részt élete első expedícióján, hogy imponáljon vele menyasszonyának. Herbert – aki nem mellesleg a szintén sarkkutatóként ismert Sir Wally Herbert lánya – Heart of the Hero (A hős szíve) című könyvéhez végzett kutatást, amely során számára egyértelművé vált, hogy a felfedezők feleségei „rendkívül fontos” szerepet játszottak az antarktiszi utak alkalmával.
„Shackleton például csak azért állt szolgálatba, hogy elnyerje menyasszonya kezét. Le akarta nyűgözni, s ez volt az egyetlen mód arra, hogy annyira elbűvölje, hogy végül feleségül menjen hozzá” – fogalmazott Herbert. „Ismerjük Scott kapitány és Shackleton történetét, de vajon tudunk-e bármit is társaikról? A válasz: nem” – így a kutató. Shackleton azonban többszörösen hátrányos helyzetből indult, mivel jövendőbelije idősebb volt nála, ráadásul Emily ügyvéd apja nem nézte jó szemmel, hogy lánya egy nála alacsonyabb rangú férfihoz megy feleségül. Ez adta az ötletet az expedícióhoz, s került közelségbe az, hogy elnyerje szíve választottjának kezét.
Shackletonhoz hasonlóan Scott sem indult volna vissza a Déli-sarkra, ha nincs a felesége, s nem támogatja őt ebbéli erőfeszítéseiben. „A melankólia teljesen hatalmába kerítette, amikor úgy érezte, nem fogja tudni elérni célját” – utalt Scott utolsó, tragédiával végződő expedíciójára Herbert. „Kathleen leveleket küldött neki, az egyikben például az állt, hogy el kell érnie a Déli-sarkot, ezt háromszor aláhúzta”. Scott végül teljesítette küldetését, de a második és egyben végzetesnek bizonyuló Terra Nova expedíciót után – mikor másodikként érte el a Déli-sarkot, egy hónappal lemaradva Roald Amundsen mögött – a visszaúton szerencsétlen módon életét vesztette a Ross-selfjégen.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56
- Egy hároméves kislány találta meg a páratlan leletet 12:11
- Különleges kéziratokkal, levelekkel, fotókkal is bővül a Nádas Péter-gyűjtemény 11:30
- Miről mesél egy 1200 éves edény? 10:56
- Tudta, hogy Jordániában is van Camino? 09:21
- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt 08:17
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap