Virágzik az amatőr kincskeresés Nagy-Britanniában
2011. május 30. 12:02 MTI
Ugrásszerűen megnőtt az amatőr kincskeresők által felfedezett és hivatalosan is műkincsként azonosított antik tárgyak, illetve régészeti leletek száma Nagy-Britanniában - derült ki a British Museum legfrissebb adataiból.
Korábban
Tavaly összesen 90 ezer - a 2009-es évhez képest 36 százalékkal több - régészeti leletet jelentettek be a szigetország különböző szegleteiben működő múzeumokhoz, a Portable Antiquities Scheme (PAS) nevű műkincsvédő kezdeményezés keretein belül.
A brit kormány által 1997-ben indított program célja, hogy az Angliában és Walesben kutató fémkeresős amatőr kincsvadászok minden - tehát nem csak a műkincs törvényben +kincsként+ definiált - leletet jelentsenek be a helyi múzeumnak, vagy kijelölt intézménynek. A program keretein belül 859 különálló műkincset, vagyis aranyat, ezüstöt, vagy leletegyüttest alkotó antik érmét áshattak ki törvényesen a buzgó kincskeresők. Ez a szám 10 százalékkal magasabb a 2009-es évhez képest.
A rendszernek köszönhetően a lenyűgöző és gyakran óriási régészeti jelentőséggel bíró műkincsek a nemzet közös örökségét gazdagítják ahelyett, hogy titokban magángyűjtőkhöz kerülnének, vagy az illegális antikpiacon kötnének ki. A termőföldekről, vagy folyókból előkerült leletek között prehisztorikus kőszerszámok, középkori érmék, római melltűk és újkori műfogak is sorakoznak. Az amatőrök által talált legértékesebb leletek a British Museum gyűjteményébe kerülnek. Az amatőr kincskeresőknek köszönhető tárlaton, egyebek között késő vaskori tömör arany érmék és egy erotikus jelenetet ábrázoló római kés is található.
Azok a leletek, amelyeket nem azonosítanak műkincsként a szakértők, visszakerülnek a becsületes megtalálókhoz, miután lefényképezték őket, illetve a lelőhelyüket. Michael Lewis, a PAS vezetője szerint mindez azt mutatja, hogy a brit ásatási szabályozás nem olyan drakóni, mint Európa legtöbb részén, ahol a fémdetektoros keresés is tiltott, illetve nem lehet megtartani a leleteket.

"Az egészben az a legizgalmasabb, hogy ezeket a tárgyakat nem a régészek, hanem a hétköznapi emberek fedezik fel, ezzel átrajzolva Nagy-Britannia régészeti térképét" - mondta Neil MacGregor, a PAS irányításáért felelős British Musem igazgatója.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56