Megrongálták az aradi Szabadság-szobrot
2011. április 18. 17:45 MTI
Egy hónapon belül kétszer rongálták meg ismeretlen személyek az aradi Szabadság-szobrot, amely az aradi román-magyar megbékélési parkban található - írta a romániai magyar sajtó.
Korábban
A Krónika és a Hargita Népe című napilapok beszámolnak arról, hogy Zala György monumentális alkotását, a tizenhárom aradi vértanúnak emléket állító Szabadság-szobrot kétszer is megrongálták egy hónap alatt. A lapok szerint másodszor az Ébredő szabadság nevű szoboralak kezéből ellopták a tőrt, az Áldozatkészségéből pedig a diadémot. Március 15-ét megelőzően pedig a szobor és a román forradalmi emlékmű előtti térburkoló kövek egy részét szedték fel, és dobták a szökőkútba.
Bognár Levente, a város alpolgármestere szerint nem állítható egyértelműen, hogy magyarellenes megnyilvánulásról van szó. Hiszen színesfémtolvajok is lehetnek az elkövetők, vagy kamaszos csínytevésről is lehet szó, de tény, hogy az utóbbi időben az ellenzéki pártok helyi szervezeteinek vezetői több magyarellenes és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) bíráló nyilatkozatot tettek - mondja az alpolgármester.
Az elöljáró szerint főleg a Nemzeti Liberális Párt (PNL) helyi vezetőiből tört elő az "elvakult nacionalizmus". Egyebek között amiatt, hogy Arad megye ivóvizet fog exportálni Békés megyébe, és a román liberálisok azt állítják, hogy a szerződés "csak a magyar félnek előnyös".
A liberálisok a Kelemen Hunor vezette román kulturális minisztériumot is megvádolták azzal, hogy "elkótyavetyéli" a román kulturális örökséget. Ezt az állításukat annak kapcsán hangoztatták, hogy a román szaktárca nem vásárolta meg a párizsi árverésen Emil Cioran román filozófus kéziratait, amit végül egy román üzletember vett meg és adományozott a Román Tudományos Akadémiának. Az ügy kapcsán Florin Galis, a PNL aradi szervezetének elnöke kijelentette, hogy "árverésre kellene bocsátani az aradi Szabadság-szobrot, hogy a magyar állam vásárolja meg, és vigye el Aradról" - írta a Krónika.

"Ebből még nem következik, hogy liberális felbujtók állnának a szoborcsoport megrongálása hátterében, de biztos, hogy ezek a kirohanások nem tettek jót a közhangulatnak" - mondta Bognár Levente, aki szerint a jövő évi romániai helyhatósági és parlamenti választások előszelét jelentik a magyarellenes megnyilvánulások.
A Szabadság-szobrot román-magyar kormányközi egyezmény alapján hét évvel ezelőtt helyezték el ismét az erdélyi város közterén.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14