2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Újból bocsánatot kért a francia vasúttársaság a deportálásokért

2011. január 26. 10:08 MTI

A francia állami vasúttársaság (SNCF) kedden ünnepélyesen "sajnálatát" fejezte ki a II. világháború alatti deportálásokban játszott szerepéért.

"Az SNCF legmélyebb fájdalmát és sajnálatát fejezem ki a vasúttársaság által egykoron elkövetett tettek következményei miatt. Meghajtom magam az áldozatok, a túlélők és a deportáltak gyermekei előtt" - fogalmazott Guillaume Pepy, az SNCF elnök-vezérigazgatója azon a Párizs közeli pályaudvaron elmondott beszédében, ahonnan Franciaországból a legtöbb deportáltat szállító vonat indult a haláltáborokba.

Az SNCF mintegy 76 ezer francia és más országból származó zsidót szállított 1942 és 1944 között a koncentrációs táborokba. Guillaume Pepy beszédében arra emlékeztetett, hogy bár "kényszer alatt, de az SNCF a határokig elvitte a vonatokat" és ezzel "a náci kivégző gépezet egyik csavarjává" vált.

Az SNCF először múlt novemberben ismerte el a zsidók deportálásában játszott szerepét. A vállalat elnöke akkor angol nyelvű közleményt adott ki arról, hogy a cég "mélységesen sajnálja és bánja" mindazt, amit a II. világháború idején tett, amikor a Franciaország déli részét igazgató vichyi kormány együttműködött az északi országrészt megszálló Németországgal. A bocsánatkérésben komoly szerepe lehetett annak, hogy az SNCF jelentkezett egy 2,6 milliárd dollár értékű floridai vasúti beruházásra. A holokauszt túlélői viszont megtámadták a Tampát Orlandóval összekötő nagy sebességű vonalra beadott pályázatot.

A francia államvasút Kaliforniában is indulni szeretne egy nagy sebességű vasútvonalra kiírt pályázaton, de a helyi törvényhozás tavaly elfogadott egy törvényt, amely szerint a 45 milliárd dollár értékű pályázatra jelentkező vállalatoknak számot kell adniuk arról, hogy részt vettek-e a holokauszt áldozatainak szállításában. A törvényt végül még leköszönése előtt megvétózta Arnold Schwarzenegger volt kormányzó.

Franciaország ötven éven át tagadta, hogy bármilyen szerepe lett volna a holokausztban, s elsőként Jacques Chirac államfő mondta ki 1995-ben, hogy a vichyi kormányzat intézkedései miatt Franciaország is felelős a II. világháború alatt zsidók ellen elkövetett bűnökért. "Én is szembe kívántam nézni az SNCF múltjával, és emlékeztetni Jacques Chirac azon beszédére, amelyben elismerte a francia állam felelősségét. Igen, a megszálló bűnös őrületét segítették a franciák és a francia állam" - fogalmazott az SNCF elnöke.

Azokra a vádakra, miszerint a kései "mea culpát" az üzleti megfontolások diktálták, Pepy úgy válaszolt: a sajnálatunk kifejezését "nem a körülmények, hanem a meggyőződésünk diktálja". Ennek jelenként a vasúttársaság a bobigny-i pályaudvar egy részén emlékhelyet hoz létre a deportáltak emlékére.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár