2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Elkészült Shakespeare háromdimenziós arcrekonstrukciója

2010. szeptember 8. 08:33 The Daily Mail, MTI

William Shakespeare arcát rekonstruálták háromdimenziós technológiával halotti maszkja alapján brit tudósok, akik szerint ez a nagy angol drámaíró első valósághű portréja.

Az arcrekonstrukciót szeptember 13-án mutatja be a History Channel történelmi tévécsatorna a Death Masks (Halotti maszkok) című sorozatában. A The Daily Mail beszámolója szerint a tévénézők Shakespeare portréitól igencsak különböző arcot láthatnak. "Az igazságügyi szakértői vizsgálatok meglepő eredményt hoztak. Szilárd antropológiai és történelmi bizonyítékaink vannak arra nézve, hogy a háromdimenziós modell lehet Shakespeare első valósághű ábrázolása" - hangsúlyozta Stuart Clarke programigazgató.

Stuart Clarke kutatócsoportja ugyancsak elkészítette Napóleon, George Washington és Abraham Lincoln háromdimenziós arcrekonstrukcióját. A tudósok szkennelték a halotti maszkokat, némely esetben felhasználták az érintettek életében készült maszkokat is. Napóleon esetében a 3D modell szignifikánsan különbözik a császár közismert képmásától, Washington arcvonásai pedig köszönő viszonyban sincsenek az amerikai államférfinak a dolláron látható portréjával.

A legtöbb vitát azonban William Shakespeare arcrekonstrukciója válthatja majd ki. Kinézete évszázadok óta találgatások tárgyát képezi, a szakértők közül sokan pedig azt is vitatják, hogy a projekt során felhasznált halotti maszk valóban a drámaíróé. A maszk az 1840-es években a németországi Darmstadtban került elő, s a vizsgálatok után német tudósok Shakespeare-rel hozták összefüggésbe. Állításuk szerint a halotti maszk bizonyítja, hogy a drámaíró rákban hunyt el.

Caroline Wilkinson igazságügyi antropológus szerint viszont sok az egyezés a háromdimenziós modell és a drámaíró ismert portréi között. Stanley Welles, a Shakespeare Birthplace Trust elnöke a maga részéről nem tartja hitelesnek sem a háromdimenziós modellt, sem a halotti maszkot. "Shakespeare a maga korában nem számított országos jelentőségű személyiségnek, így kevéssé valószínű, hogy elkészítették volna a halotti maszkját" - vélekedett Stanley Welles.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár