2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Eltávolíthatják a spanyol hódítóknak emelt emlékművet Mexikóban

2010. augusztus 10. 10:51

A szobor helyszínéül szolgáló dél-mexikói város fontolóra veszi a maja indiánok által megfogalmazott petíciót arra vonatkozóan, hogy elszállítassa az 16. században a legvéresebb mészárlást levezénylő spanyol konkvisztádorok emlékére nemrégiben felállított alkotást.

A júniusban leleplezett emlékmű Francisco de Montejo és fia emléke előtt kíván tisztelegni, de most több mint száz maja indián csoport és személy arra kéri a helyi hatóságokat, hogy távolítsák el a sokak érzékenységét sértő szobrot Yucatán állam székhelye, Merida egyik sugárútjáról. 1528 és 1546 között Montejo és fia véres összecsapások árán foglalta el a majáktól a félszigetet, amelynek során több ezer bennszülött halt meg, miközben az indiánok kultúráját elnyomták, sokaknak pedig később a hódítók leszármazottjai által birtokolt ültetvényeken kellett dolgozniuk.

„Ez sérti a maják becsületét” – nyilatkozta Artemio Kaamal, a Kuxa'an'on („Mindannyian élünk”) nevű polgári csoport vezetője, majd hozzátette: „A szobor a maja identitást és származást támadja.” Az aktivisták a múlt hét elején nyújtották át az életnagyságú bronzszobor áthelyezését kérő petíciójukat a város önkormányzatának és Merida kulturális ügyeinek vezetőjének. Roger Metri Duarte elmondta, hogy a városi tanács a hét elején foglalkozik az üggyel, de ez előreláthatóan sokakat érzékenyen fog érinteni, mivel a város lakosságának legnagyobb részében indián és spanyol vér is csörgedez.

„Nem könnyű oldalt választani, mivel mindannyian sokszínűek vagyunk. Az a fontos, hogy mit mond a jog” – szögezte le a város kulturális életének irányítója. Metri Duarte elmondta, hogy a szobor felállításáról szóló dokumentumot az előző városi adminisztráció a helyiekkel egyetértésben fogadta el, ezért nem tisztázott, hogy a hatályos egyezmény értelmében hogyan lehet azt eltávolítani.

Peon Ancona történész a szobor júniusi leleplezésekor úgy nyilatkozott, hogy a „szobor felállítása egy történelmi tabut döntött meg: azt, hogy hódítóinknak állítunk emléket”. A történész szerint azzal, hogy a spanyol konkvisztádoroknak köszönhető a spanyol nyelv és a keresztény hit elterjesztése, tiszteletet érdemelnek a félsziget meghódítói.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár