Tudományos függetlenséget szimbolizál Tutanhamon DNS-e
2010. február 19. 09:35 MTI
Tutanhamon fáraó DNS-elemzésének február 17-i nyilvánosságra hozatala egyebek között arra is szolgált Záhi Havvász, az egyiptomi régészet vezetője számára, hogy demonstrálja országának tudományos függetlenségét - olvasható a párizsi Le Monde online kiadásában.
Korábban
A cikk szerzője, Stéphane Foucart, a lap tudományos szakértője megszólaltatta Alain Zivie egyiptológust, a CNRS kutatóját, aki elmondta: az egyiptomiak számára a sajtóértekezlet egyfajta visszavágás volt arra, ahogy a sír felfedezését 1922-ben bejelentették. Akkor ugyanis Lord Carnavaron, a brit felfedezők egyike a The Timesnak adta el a kizárólagos közlési jogot, és az egyiptomi média nem számolhatott be első kézből az eseményről.
Ma viszont csak a nagyhatalmú Záhi Havvász által megtestesített Legfelsőbb Régészeti Tanács teheti közzé az egyiptomi archeológiai felfedezéseket - olyan esetekben is érvényes ez, amikor Egyiptomban tevékenykedő külföldi kutatók eredményeiről van szó. A Le Monde szerint az egyiptomi tudósok vonakodtak attól, hogy a királyi múmiák DNS-mintáinak elemzését az ország határain kívül végezzék. "Egyesek ugyanis attól tartottak, hogy külföldön olyan módon befolyásolhatják a vizsgálatot, aminek révén zsidó eredetet tulajdoníthatnának e fáraóknak" - idézett egy meg nem nevezett forrást a lap.
Ezek az "aggodók" attól tartottak, hogy Tutanhamon feltételezett (és a DNS-vizsgálat által be is bizonyított) apját, Ehnatont - aki egyfajta monoteizmust vezetett be - Mózeshez hasonlíthatják. Valójában azonban - mondta el a lapnak Lluis Quintana-Murci, a CNRS kutatója, a DNS-vizsgálat nem alkalmas arra, hogy a Nílus völgyének lakosságát megkülönböztesse a Közel-Kelet többi népeitől.
Ezen túlmenően az egyiptomi XVIII. dinasztia múmiái - köztük Tutanhamoné - több mint egy évszázaddal korábbiak az első, i.e. 1200-ból származó "izraeli identitású" emberi maradványoknál, amelyeket a tel-avivi egyetem kutatója, Israel Finkelstein a jelenlegi Ciszjordánia dombjain azonosított.
Quintana-Murci szerint azonban "Záhi Havvásznak igen nagy elővigyázatosságra és ügyességre volt szüksége ahhoz, hogy elfogadtassa a DNS-vizsgálat gondolatát. Ezért 2007 áprilisában, majd 2009 júniusában két vadonatúj laboratóriumot hozott létre az ókori DNS-ek vizsgálatára, egyiptomi régészek vezetésével". A függetlenség elvét legfeljebb az csorbította bizonyos mértékben, hogy a két laboratórium közül az elsőt részben a Discovery Channel televízió finanszírozta annak fejében, hogy exkluzív dokumentumfilmet készíthetett Hatsepszut királynőről - írta a Le Monde.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


fasizmus
- Goebbels "utolsó éjszakája" - hat gyerek halála
- „Ép testben, ép lélek” – oktatás a fasiszta Olaszországban
- Hősök a Köztársaságban, rabszolgák a Szovjetunióban
- Életveszélyes sebet kapott a Nagy Háborúban Benito Mussolini
- Audrey Hepburn tiniként támogatta a holland antifasiszta ellenállást
- Békét kötött volna, hazaárulónak bélyegezté és kivégezte vejét Mussolini
- Regényeivel vette fel a harcot a fasizmus terjedése ellen Karel Čapek
- A halál balvanói alagútja
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap