A CIA aktáihoz is hozzáfért a Stasi
2009. július 17. 14:57 MTI
Húsz évvel feloszlatása után az egykori NDK hírhedt állambiztonsági minisztériuma, a Stasi még mindig tartogat "meglepetéseket". Így értékelik a szakértők azt a pénteki információt, amely szerint az akkori kommunista állambiztonsági szerv nyugat-berlini forrásból rendszeresen hozzájutott még az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség, a CIA jelentéseihez is.
Korábban
Minderre azokból a legújabb aktákból derült fény, amelyeket a Stasi megmaradt iratait kezelő szövetségi hivatal, az úgynevezett Birthler-hatóság hozott nyilvánosságra a Kurras-ügy kapcsán. A szóban forgó ügy hetekkel ezelőtt robbant ki, amikor az aktákat kutatva egy történész rábukkant: Stasi-ügynök és egyidejűleg keletnémet kommunista párttag volt az a nyugat-berlini rendőr, aki 1967 júniusában lelőtt egy tüntető diákot a város nyugati felében. A rendőrgyilkosság jelentős mértékben hozzájárult az akkori nyugatnémet radikális diákmozgalom kiszélesedéséhez, s mindennek nyomán felerősödött az a gyanú, hogy e mögött részben az egykori NDK állt.
A ma is Berlin nyugati felében élő és magas állami nyugdíjat élvező volt rendőr legújabb aktáiból ugyanakkor kiderült, hogy Karl-Heinz Kurras annak idején rendszeresen megszerezte a szövetséges - köztük az amerikai - hírszerzések jelentéseit, és azokat hasonló rendszerességgel továbbította a Stasinak. Az állambiztonsági minisztérium ugyanakkor más meg nem nevezett forrásoktól is hozzájutott ezekhez a jelentésekhez, így "első kézből" értesülhetett arról, hogy a CIA miként "védekezik" ügynökei ellen. Azaz - mint egy szakértő fogalmazott - a Stasi mindent tudott arról, hogy a Nyugat "mit tud róla". Az akták alapján egyben bebizonyosodott: Karl-Heinz Kurras a Stasi egyik "legszorgalmasabb" nyugati ügynöke volt.
Az egykori keletnémet kommunista állambiztonsági minisztérium az elmúlt hetekben nem csak a Kurras-ügy kapcsán került ismét a figyelem középpontjába. Több napilap ugyanis - köztük a Die Welt és a Financial Times Deutschland - saját kutatásai alapján arra derített fény, hogy az egykori NDK-hoz tartozó keletnémet tartományokban több mint 17 ezer volt Stasi-alkalmazott van továbbra is magas beosztásban a közigazgatásban, illetve a rendőrségnél. Az érintett tartományok ugyanakkor az újabb átvilágítást elutasították.
A Birthler-hatóság egyébként éppen pénteken tette közzé azt a beszámolóját, amelyből kitűnik: az év első felében több mint 50 ezren kérelmezték, hogy betekinthessenek a Stasi által róluk vezetett aktákba.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2017
- Nők a fronton – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Hét híres ember, aki nyomtalanul eltűnt
- Szinyei Merse Pál: Majális
- Szacsal, Nopcsa-kastély
- Önkéntes munkaszolgálat Magyarországon 1935–1944
- A Közel-Kelet amazonjai
- Cornelia, a Gracchusok anyja
- Az első magyar értelmi fogyatékosokat nevelő intézet története
- Trujillo, a Dominikai Köztársaság diktátora
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap